Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp

5 września 2018

Piękna i Niepodległa - bezpłatna lekcja historii
Oferta dla szkół i przedszkoli

441

   

Bałtowski Kompleks Turystyczny (woj. świętokrzyskie) to z pewnością znany wszystkim potężny ośrodek turystyczny o charakterze edukacyjno - rozrywkowym. Do tej pory jego głównymi atrakcjami były: JuraPark czyli park dinozaurów, ogromne safari z dzikimi zwierzętami czyli Zwierzyniec Bałtowski,  Prehistoryczne Oceanarium czy Park Rozrywki. Wiosną tego roku uruchomiona została kolejna, niezwykle wartościowa pod kątem edukacji historycznej atrakcja - "Polska w Miniaturze". To właśnie na jej podstawie bałtowski kompleks stworzył wyjątkową ofertę nawiązującą do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 "Polsce w Miniaturze" to atrakcja, stworzona z myślą o kształceniu młodego pokolenia w duchu patriotyzmu, uczy wrażliwości estetycznej, systematyzuje wiedzę historyczną i zapoznaje z najważniejszymi faktami, które miały bezpośredni wpływ na losy naszego kraju. A wszystko przez pryzmat zamków, pałaców i związanych z nimi postaci - barwnych i ciekawych, innych mrocznych i tajemniczych ale zawsze niezwykle interesujących.

"Polska w Miniaturze" to urokliwy teren uformowany na kształt Polski. Znajdują się tutaj główne rzeki, krainy geograficzne a przede wszystkim 48 eksponatów zamków i pałaców - od piastowskich po te z końca XIX wieku, reprezentujących wszystkie województwa, ustawionych zgodnie z ich położeniem geograficznym.

Piękna i Niepodległa

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Bałtowski Kompleks Turystyczny oferuje przeprowadzenie bezpłatnej lekcji historii na terenie "Polski w Miniaturze". Oprócz zwiedzania tej niezwykłej atrakcji, przewodnicy - historycy przeprowadzą lekcję z bogatej listy tematów objętych podstawą programową szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej.
Dla grup przedszkolnych zamiast lekcji historii proponujemy przeprowadzenie bezpłatnych warsztatów kreatywnych z piaskiem kinetycznym.

Tematy lekcji z historii:

SZKOŁA PODSTAWOWA

 1. Polskie legendy ukryte w zamkach.
 2. Zamki i rycerze w średniowieczu. Uzbrojenie, obyczaje rycerskie, kodeks rycerski, turnieje.
 3. Style architektoniczne polskich zamków i pałaców.
 4. Historia Zakonu krzyżackiego w Polsce.
 5. Walka z „potopem” szwedzkim – rzecz o przeorze Augustynie Kordeckim, hetmanie Stefanie Czarnieckim i pokonaniu Szwedów.
 6. Król, który „zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną” czyli o zamkach Kazimierza Wielkiego i innych jego osiągnięciach.
 7. Złoty wiek kultury polskiej ostatnich Jagiellonów. Osiągnięcia architektury i sztuki na przykładzie wybranych zamków.
 8. Życie codzienne w średniowiecznym zamku.
 9. Początki Rzeczpospolitej Obojga Narodów czyli Unia Lubelska

SZKOŁA ŚREDNIA (I GIMNAZJUM)

 1. Jak powstawał zamek? Życie codzienne i funkcjonowanie średniowiecznego zamku.
 2. Dzieje zakonu krzyżackiego i zamków krzyżackich w Polsce.
 3. Szlakiem zamków Kazimierza Wielkiego i innych osiągnięć króla.
 4. Od unii do unii. Stosunki polsko-litewskie od 1385 roku do 1569 roku.
 5. Style architektoniczne polskich zamków i pałaców.
 6. „Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie”. Życie codzienne i obyczaje szlacheckie w dawnej Polsce.
 7. Stolice Polski i ich zabytki: Gniezno, Kraków, Warszawa.
 8. Potop szwedzki i obrona Jasnej Góry.
 9. Sławne rody polskie i ich posiadłości.

Zobacz zapowiedzi niektórych lekcji:

 Pełna oferta "Piękna i Niepodległa" wraz z cenami pakietów, cenami pojedynczych atrakcji oraz wyceną pobytów kilkudniowych jest dostępna na stronie Piękna i Niepodległa

Kupując Pakiet Przygoda każda klasa/grupa otrzymuje:

 • bezpłatną lekcję historii, którą przeprowadzą pracujący z nami historycy/przedszkola otrzymują bezpłatne warsztaty z piaskiem kinetycznym,
 • bezpłatne korzystanie bez limitu z urządzeń Parku Rozrywki,
 • bezpłatny seans w Kinie Emocji Cinema 5D,
 • bezpłatne przejazdy rollercoasterem (nie dotyczy przedszkoli).

 

Każdy nauczyciel, który na stronie promocji zostawi swój adres mailowy otrzyma wartościowe materiały do wykorzystania na swoich lekcjach.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bałtowski Kompleks Turystyczny
Bałtów 8a
27-423 Bałtów
www.juraparkbaltow.pl
www.juraparkbaltow.pl/piekna-i-niepodlegla/

rezerwacja.baltow@jurapark.pl
tel. 41 264 14 20 (-21)

Przypisy