Dołącz do czytelników
Brak wyników

Pracownia pedagogiczna

22 listopada 2022

NR 53 (Listopad 2022)

Łatwo dostępne substancje psychoaktywne – jakie objawy mogą wskazywać na to, że uczeń ich używa?

0 357

Ostatnie lata były czasem trudnym, związanym z utratą poczucia szeroko pojętego bezpieczeństwa, czasem zmian i globalnego kryzysu zdrowotnego, a następnie gospodarczego. Niewątpliwie te czynniki odcisnęły swoje piętno na zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Dla większości społeczeństwa traumatycznym przeżyciem było „zatrzymanie się” świata i zamknięcie ludzi w domach. To wówczas uczniowie dużo częściej szukali ukojenia w środkach działających na ośrodkowy układ nerwowy. Można by pomyśleć, że w czasie lockdownu zdobycie substancji psychoaktywnych było wręcz niemożliwe. Nic bardziej mylnego. Jako że potrzeba jest matką wynalazku, to i na takie okoliczności znaleziono rozwiązanie w postaci dostarczania towaru za pośrednictwem kuriera do domu lub do paczkomatu. W taki sposób najczęściej sprzedawane są nowe substancje psychoaktywne?

Warto podkreślić, że to w ciągu ostatnich dwóch lat młodzież częściej korzystała z dobrodziejstw oferowanych przez biznes farmaceutyczny. Obecnie tworzą się zamknięte grupy w mediach społecznościowych, których członkowie wymieniają się informacjami na temat sposobu zażywania konkretnych środków farmaceutycznych, tak aby uzyskać pożądany stan. Z dostępnością do nich nie ma większych problemów, młodzież korzysta z generatora recept, kupuje preparaty za pośrednictwem stron, na których można zamówić leki normalnie sprzedawane na receptę, tyle że ich cena jest wyższa. Część osób korzysta również z leków bez recepty albo z tych znajdujących się w domowej apteczce.

POLECAMY

 

 

Najczęściej wybierane grupy leków 

  • Benzydamina, efedryna, pseudoefedryna – występuje w lekach przeciwzapalnych. Substancje dostępne są bez recepty, ich forma może być bardzo zróżnicowana – od płynów, płukanek, po tabletki do ssania, kremy i żele. Stosowanie tych substancji może powodować różnego typu zaburzenia, między innymi wzrokowe, słuchowe oraz ruchowe. Osoba po spożyciu większej ilości tego typu substancji popada w błogostan, spowalniają się jej ruchy, może również mieć halucynacje czy omamy słuchowe. Substancje te charakteryzują się dość długim działaniem na organizm człowieka – do 8 godzin. Po około 48 godzinach od użycia mogą występować objawy abstynencyjne, takie jak: drżenie rąk, ogólne osłabienie czy bezsenność. Bezpośrednio po użyciu występuje również zwiększenie częstotliwości akcji serca. Częstym powikłaniem stosowania tych substancji, utrzymującym się niezwykle długo, są zaburzenia wzrokowe, takie jak: przywidzenia czy smugi, które występują w momencie, gdy dana osoba znajduje się w ciemności, a nagle pojawi się bodziec świetlny. 
  • Benzodiazepiny – występują najczęściej w środkach nasennych oraz działających uspokajająco. To środki legalne, które można zakupić w niskiej cenie. Najczęściej dostępne są na receptę, sprzedawane są też w źródłach nielegalnych. Są dość łatwo dostępne, działają w sposób rozluźniający na organizm oraz szybko poprawiają samopoczucie. Po ich użyciu występuje widoczne spowolnienie procesów myślowych oraz niestabilność emocjonalna. Osoba przejawia zaburzenia mowy i koncentracji. Widoczna jest też zachwiana koordynacja ruchowa, możliwe są bóle głowy i osłabienie. Środki te bardzo szybko mogą doprowadzić do uzależnienia zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym.
    Odstawienie benzo...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy