Dołącz do czytelników
Brak wyników

Pracownia pedagogiczna

11 marca 2022

NR 49 (Marzec 2022)

YouTube w edukacji wczesnoszkolnej

0 177

Może się wydawać, że YouTube jest tylko dla uczniów starszych. Nic bardziej mylnego. Możemy wykorzystać YouTube w edukacji wczesnoszkolnej, odpowiednio wszystko dopasowując. W jaki sposób? Przede wszystkim musimy poznać możliwości, jakie daje ten serwis, a następnie przemyśleć, co i w jaki sposób możemy zaproponować naszym uczniom. 
 

Jeśli chodzi o YouTube, to jest tam bardzo dużo różnych materiałów. Trzeba tylko wiedzieć, jakie wybrać i w jaki sposób je wykorzystać. Uczniowie młodsi są także narażeni na zbytnie korzystanie z Internetu. Dlatego też, proponując im rozwiązania bazujące na YouTube, nie musimy za każdym razem proponować im różnych materiałów do oglądania. Mogą też tylko słuchać. Dzięki temu będziemy mogli chronić wzrok uczniów i skupić się na innych zmysłach niż tylko na oglądaniu różnych materiałów. 

POLECAMY

Jakie możliwości daje nam YouTube?


YouTube jest platformą, na której są zamieszczone różne materiały filmowe. Na przestrzeni lat zawartość portalu bardzo się zmieniała. Początkowo były to materiały o charakterze rozrywkowym, obecnie serwis proponuje również o tematyce poradnikowej, edukacyjnej lub takiej, która nas interesuje. Przed rozpoczęciem korzystania z YouTube powinniśmy porozmawiać z uczniami na temat tego, że ten portal zawiera w sobie bardzo dużo wartościowych materiałów, ale są tam również treści nieprzeznaczone dla dzieci. W dzisiejszych czasach uczniowie szybko rozpoczynają korzystanie z nowoczesnych technologii, dlatego warto poruszyć tematykę bezpiecznego korzystania nie tylko w serwisie YouTube, ale generalnie w sieci. 

Baza kanałów


Gdy pomyślimy o YouTubie jako źródle wiedzy edukacyjnej, możemy stworzyć tam bazę ciekawych materiałów. Podczas przeglądania dostępnych filmów platforma podpowiada nam podobne propozycje, dzięki czemu możemy zasugerować się i sprawdzić inne dostępne materiały o zbliżonej tematyce. Bardzo ważne jest to, żebyśmy zapisywali swoje ulubione kanały, aby potem ich nazwy lub wybrane filmy nam nie umknęły. Możemy to zrobić poprzez utworzenie nowej zakładki w przeglądarce, wówczas do tego jednego folderu będziemy zapisywać sobie wszystkie nasze znaleziska. Pomocne i ułatwiające pracę będzie odpowiednie opisanie danej zakładki, żeby wiedzieć, gdzie co się znajduje. Jeśli będziemy klikać wyłącznie przycisk „Zapisz”, to automatycznie tytuł nowej zakładki może być bardzo długi.

Wskazówka!


Aby mieć porządek w zakładkach, możemy szybko zapisać wszystko w jednym pliku na komputerze. Polecam tutaj pliki typu Excel. Jak należy to zrobić? Przykładowo w jednym pliku możemy dodać zakładki podzielone na: „klasa pierwsza”, „klasa druga”, „klasa trzecia” lub materiały w podziale na ścieżki edukacyjne. Może być to także zakładka z piosenkami czy materiałami do zadań domowych. Taka forma jest bardzo wygodna, ponieważ wszystkie materiały mamy uporządkowane w jednym miejscu. Warto wykonać kopię pliku w chmurze, na przykład na Google Drive lub na pendrivie. Jeśli mówimy o chmurze, to równie wygodne może być przygotowanie pliku ze wszystkimi materiałami z YouTube’a i zamieszczenie go na wirtualnym dysku. 

Pomysły na ćwiczenia z YouTube'em

 

 • Piosenki

Ćwiczenia z piosenkami mogą być bardzo różne. Możemy włączyć uczniom piosenkę, a następnie poprosić, aby opowiedzieli o tym, co usłyszeli. Mogą także wypowiedzieć się na temat tego, co mogłoby się wydarzyć w piosence w nawiązaniu do narracji przed i po tym, co usłyszeli. Niekoniecznie musimy słuchać danego utworu do końca, możemy zatrzymywać daną piosenkę, a uczniowie mogą wymyślać swoją wersję tekstu. Jeśli dobrze znają dany utwór, możemy zatrzymać nagranie, a zadaniem podopiecznych będzie „dośpiewanie” reszty piosenki. YouTube posiada ciekawą opcję, w której możliwy jest wybór prędkości odtwarzania materiałów – spowolnienie lub przyspieszenie tempa piosenki. To ćwiczenie zadziała wówczas, gdy uczniowie dobrze znają dany utwór.

 • Wierszyki dla dzieci

Na YouTube istnieją także różne zestawienia wierszyków dla dzieci, przygotowane jako dłuższe lub krótsze nagrania. Zaletą skorzystania z takiego rozwiązania jest to, że możemy wybrać długość nagrania oraz zestawienie wierszy. Możemy także odszukać playlistę z różnymi wierszykami i w ten sposób skorzystać z niej na lekcji, bez zbędnego otwierania nowych materiałów i okienek. Z wierszykami dla dzieci możemy działać na lekcjach tak samo jak z piosenkami. 

 • Różne filmy

Materiały z YouTube’a sprawdzą się podczas różnych typów zajęć edukacyjnych. Na przykład podczas lekcji z elementami środowiska i przyrody możemy posłużyć się nagraniami dźwięków różnych zwierząt czy zjawisk atmosferycznych. Możemy też wykorzystać filmy w edukacji matematycznej – staną się wtedy inspiracją do zademonstrowania uczniom na przykład sposobów wykonywania różnych obliczeń. 

YouTube w szkolnej klasie


Oto przykłady różnych aktywności, które można wykorzystać w szkole na lekcjach i nie tylko.

 • Język polski. Uczeń ogląda dany materiał, a następnie opowiada o tym, co było w nim zawarte bądź co mogło wydarzyć się przed narracją. Może też oglądać bajkę, a następnie przygotować do niej rysunek i zapisać jej streszczenie w zeszycie albo rozpocząć dyskusję na jej temat.
 • Matematyka. Uczeń ogląda dany materiał, a następnie powtarza działania na patyczkach do liczenia albo oblicza zadania w nim zawarte. Wykonuje swoją własną wersję liczmanów, patyczków do liczenia lub innych pomocy matematycznych. Wszystko odbywa się na podstawie obejrzanego filmu.
 • Muzyka. Uczeń słucha danego utworu, a następnie klaszcze do rytmu bądź używa grzechotki do akompaniamentu. Uczeń słucha piosenki, poznaje jej słowa i śpiewa z nagraniem, może też stukać do rytmu lub wykorzystać własnoręcznie zrobiony instrument. 
 • Język angielski/niemiecki. Uczeń ogląda krótkie i proste dialogi, a następnie powtarza wyrażenia w nim zawarte. Może też wysłuchać angielskiej/niemieckiej piosenki, poznając w ten sposób słownictwo, po czym ją powtórzyć i zaśpiewać albo wykonać rysunek ze słowami kluczowymi poznanymi na lekcji i w nagraniu.
 • Przyroda. Na początku uczeń ogląda film ze zwierzętami, po czym dyskutuje na podany przez nauczyciela temat. Na podstawie filmu może zapisać najważniejsze zdania do zapamiętania z materiału, wykonać pracę plastyczną albo uzupełnić kartę pracy. 
 • WF lub rytmika. Na YouTubie możemy znaleźć dużo kanałów z gotowymi ćwiczeniami dla dzieci dopasowanymi do ich możliwości. Bardzo popularne są piosenki z animowanym tłem, w których prowadzący wykonuje różne ćwiczenia. Mogą to być też ćwiczenia ruchowe lub gimnastyczne z aktywizacją określonych części ciała. Zadaniem ucznia jest naśladowanie lub powtarzanie sekwencji zawartych na filmie.
 • Plastyka/sztuka. Uczniowie mogą oglądać krótkie filmy z przedstawieniem ciekawych obrazów, rysunków albo prac plastycznych. Mogą także obserwować, jak krok po krok narysować daną rzecz – wtedy nauczyciel zatrzymuje nagranie i uczeń odwzorowuje przedstawione czynności. Materiał prezentujący przygotowanie pracy plastycznej może mieć różnorodną formę: może to być wyklejanka, wydzieranka, praca akwarelami, farbami plakatowymi, działania z masy solnej, ryżu i innych substancji. Po obejrzeniu filmu podopieczni mogą najpierw przedyskutować to, co myślą o przedstawionej technice, a dopiero potem odtworzyć zadanie. Alternatywą jest to, że po zobaczeniu danego filmu lub po wysłuchaniu piosenki uczniowie mają stworzyć pracę plastyczną ilustrującą obejrzane/wysłuchane materiały. Możemy przedstawić lub zasugerować uczniom formę bądź mogą sami dokonać wyboru.

Wirtualne wycieczki 

Bardzo ciekawą opcją są też wirtualne wycieczki na YouTubie. To nagrane wcześniej filmy albo podglądy z kamery na żywo z różnych interesujących miejsc. Przykładowo może to być podgląd na plaży w nadmorskiej miejscowości, wycieczka po muzeum lub zwiedzanie wystawy. Wirtualne wycieczki dają bardzo ciekawą formę dyskusji z uczniami na temat pogody w rozmaitych miejscach w tym samym czasie, wydarzeń w ruchliwych miastach, na ulicach, w różnych zakątkach. Może być to też część projektu, w którym uczniowie mają za zadanie obejrzeć obraz z kamery lub odbyć wirtualną wycieczką do danego miasta, a następnie wykonać jakiś projekt czy plakat na podstawie obejrz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy