Miasta są ekosystemami najbardziej wpływającymi na zmiany klimatu, gdyż odpowiadają aż za emisję 75% ditlenku węgla pochodzącego z wykorzystania paliw kopalnych. Z drugiej strony są też zagrożone przez owe zmiany klimatu, z racji olbrzymiego zagęszczenia populacji ludzkiej. Ekstremalne zjawiska pogodowe takie jak ulewne deszcze skutkujące powodziami z jednej strony i wyjątkowo długotrwałe susze oraz panujące wysokie temperatury z drugiej, powodują nie tylko wzmożoną śmiertelność ludności miejskiej, ale olbrzymie straty materialne. Pomimo tego, że to właśnie w miastach położone są ośrodki akademickie i prowadzone zaawansowane badania klimatu, to ciągle nasza wiedza, zwłaszcza taka, którą można wykorzystać do zarządzania przestrzenią miejską pozostaje niewystarczająca. Międzynarodowy zespół badaczy postanowił przyjrzeć się jakie zagadnienia powinny być lepiej badane, by zrozumieć, jak klimat wpływa na miasta i ich mieszkańców, a w konsekwencji podejmować decyzje pozwalające ochronić ludzi i infrastrukturę przed niepożądanymi konsekwencjami zmian klimatycznych. Zidentyfikowano sześć takich zagadnień:
POLECAMY
- Rozszerzenie badań na kolejne tereny. Największym problemem jest znacznie mniejsza liczba badań klimatu miast na półkuli południowej, wynika to w znacznej części z położenia ośrodków badawczych. Jednak współczesne metody badawcze oparte na analizach satelitarnych i dronach szybko powinny pozwolić wypełnić te lukę.
- Zrozumienie interakcji klimatycznych. W miastach zawodzą tradycyjne modele klimatyczne, oparte na prostych zależnościach pochłaniania i emisji temperatury i wody. Komplikowane są przez zanieczyszczenie powietrza oraz nieprzepuszczalne powierzchnie, takie jak asfalt i beton, czyniące z miast „wyspy ciepła”.
- Badania nieformalnych osad. Głównie na peryferiach wielu metropolii powstają osiedla o bardzo niskich standardach życia, tak gospodarczego, jak i społecznego. W ciągu dwóch kolejnych dekad w ten sposób może zamieszkiwać nawet 3 miliardy ludzi! Bez zrozumienia tychże fragmentów przestrzeni miejskiej nasza wiedza o miastach i środowisku będzie wyjątkowo niedoskonała.
- Monitoring wykorzystania nowych technologii. Należy baczniej, w tym z całościowym rachunkiem ekonomicznym przyglądać się nowym technologiom reklamowanym jako pro-ekologiczne, takim jak elektryczne samochody, czy now...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- ...i wiele więcej!