Dołącz do czytelników
Brak wyników

Co nowego w biologii?

21 maja 2019

NR 33 (Maj 2019)

Nowe triki starych psów

233

Nie jest tajemnicą, że psy (Canis lupus familiaris) od wieków są wiernymi kompanami ludzi. Zwierzęta te są nie tylko naszymi towarzyszami, często przyjaciółmi, ale również pomocnikami, jak psy przewodnicy czy ratownicy. Ofiarują nam swoje towarzystwo, pocieszenie w trudnych chwilach i zazwyczaj bezwarunkową miłość i oddanie. Wszystko to przyczyniło się do wytworzenia i utrzymania tak bliskiej relacji pomiędzy naszym i psim gatunkiem. 

Podjęcie decyzji o posiadaniu psa nie jest łatwe. Świadomi przyszli właściciele tych czworonogów często wahają się pomiędzy decyzją o kupnie najczęściej rasowego psa lub adopcją psa z fundacji czy schroniska. W przypadku psów rasowych swoją decyzję opierają głównie na walorach fizycznych rasy, jak wielkość, ale często tłumaczą też tym, że chcą mieć psa o określonych cechach charakteru. Takie podejście nie musi jednak wykluczać również adopcji. Zwierzęta przebywające w schroniskach lub będące pod opieką fundacji nie są czworonogami przypadkowymi. Większość z nich jest dobrze znana przez tymczasowych opiekunów, którzy są w stanie określić charakter zwierzęcia, dzięki czemu najczęściej trafiają do odpowiednich domów. Tak jak ludzie – również psy charakteryzują się swoistym temperamentem: mogą być agresywne, spokojne, chętne do zabawy lub wycofane. Od wielu lat naukowcy specjalizujący się w psychologii zwierząt starali się znaleźć metody na „zmierzenie” charakteru psów. Nie jest to jednak zadanie łatwe. Badacze z Michigan State University w Stanach Zjednoczonych wysunęli hipotezę, że tak jak w przypadku ludzi, również u psów charakter ulega zmianom wraz z wiekiem. Dodatkowo czynnikiem modulującym charakter psów jest czas i ich relacja z właścicielem. Naukowcy w swoich badaniach postawili sobie cztery cele badawcze: zbadanie wpływu wieku na charakter psów, sprawdzenie, czy istnieje związek pomiędzy charakterem zwierzęcia a jego zdrowiem i historią zachowania, zbadanie, czy osobowość właściciela jest skorelowana z osobowością jego psa oraz czy osobowość właściciela i psa zmieniły się pod wpływem ich wzajemnej relacji. 

W badaniach wzięło udział 1681 właścicieli psów razem ze swoimi pupilami w wieku od 18 miesięcy do 16 lat. Wśród zwierząt były zarówno psy ra­so­­­­we, jak i mieszańce, psy szkolone pod kątem posłuszeństwa, jak i te, które miały w swojej historii pogryzienie człowieka, psy zdrowe, jak i chronicznie chore...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy