Dołącz do czytelników
Brak wyników

Co nowego w biologii?

30 czerwca 2022

NR 51 (Lipiec 2022)

Sondaż. Większość dorosłych Polaków poważnie traktuje globalne ocieplenie

0 180

Mniej niż jedna dziesiąta Polaków (8%) zaprzecza zmianie klimatu, 68% badanych odczuwa niepokój o życie swoje i swoich bliskich, a 67% uważa, że zmiana klimatu dotyka ich osobiście – tak wynika z najnowszego badania State of Science Index, które prezentuje stosunek Polaków do ochrony środowiska.
Badanie jest prowadzone w 17 krajach przez firmę 3M. Sprawdza nastawienie ludzi do nauki, technologii i środowiska. Najnowsze edycja, w Polsce zrealizowana przez Ipsos na zlecenie 3M, w której wzięło udział 1003 dorosłych Polaków (ankiety online), pokazała m.in., że wierzą oni w zmiany klimatu i mają do nich osobisty stosunek.
W to, że klimat się zmienia, nie wierzy natomiast 8% pełnoletnich mieszkańców kraju. Podobnie jest we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, czy Kanadzie.
Jedna trzecia Polaków nie obawia się konieczności zmiany miejsca zamieszkania ze względu na pogodę, ale aż 68% badanych odczuwa niepokój o życie swoje i bliskich.
67% tych, którzy wierzą w klimatyczne zmiany, uważa, że dotykają one ich osobiście, a według 25% nie wpływają one na ich codzienne życie.
Polacy starają się też ograniczać wpływ na klimat. Ponad połowa zmniejsza zużycie wody, niecałe 50% – plastiku, a 45% używa energooszczędnych urządzeń.
W innych krajach natomiast na pierwsze miejsce wysuwa się redukcja zużycia tworzyw sztucznych.
Tymczasem mieszkańcy niektórych uprzemysłowionych krajów zaskakująco mało inwestują w energooszczędne urządzenia. Dotyczy to Wielkiej Brytanii – 26%, Francji – 28%, czy Niemiec – 32%.
Mieszkańcy Polski często też stawiają na transport publiczny (37%), ale relatywnie rzadko stosują sprzyjającą środowisku dietę wegańską (17%).
Popierają też wprowadzanie bar­­dziej systemowych rozwiązań, a na­­wet ograniczeń.
Prawie połowa Polaków twierdzi, że do zasilania budynków użyteczności publicznej należy używać energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Tyle samo popiera tworzenie parków i ogrodów.
Aż 42% jest za wprowadzeniem limitów zużycia wody. 
Wodę chce tymczasem oszczędzać aż dwa razy mniejszy odsetek Francuzów i Brytyjczyków oraz znacznie mniejszy – Włochów i Niemców.
Ankieterzy pytali także respondentów o ich zdanie na temat klimatycznych powinności przedsiębiorstw.
Ponad połowa Polaków uważa, że firmy powinny wykorzystywać mniej plastiku w swoich produktach oraz zmniejszyć ilość używanej wody.
53% sugeruje też korzystanie z odnawialnych źródeł energii, 52% – recykling, a 51% – zmniejszenie ilości odpadów.
Tymczasem np. w Wielkiej Brytanii tylko 36% ankietowanych wskazało na potrzebę zmniejszenia zużycia wody przez biznes.
Mieszkańcy Polski często wierzą przy tym, że rozwiązanie problemów może przyjść ze strony nowych technologii.
60% uważa, że kluczowe po­­winny być prace nad odnawialnymi źródłami energii, a 58% – nad metodami usuwania odpadów z pro­dukcji.
Niewiele mniej podkreśla potrzebę stworzenia nowych sposobów re...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy