Dołącz do czytelników
Brak wyników

Co nowego w biologii?

2 września 2021

NR 46 (Wrzesień 2021)

Wodne pocałunki ptaków

0 283

Jak ptaki radzą sobie w wielkie upały? To jedno z tych pytań, z którym w czasie upalnego lata często mierzą się ornitolodzy. I musimy od razu powiedzieć, że ptaki radzą sobie zdecydowanie gorzej od nas, bo nie mogą się schronić w klimatyzowanym pomieszczeniu i na zawołanie odkręcić kranu z wodą. Jednak właśnie tych dwóch rzeczy próbują: schronić się w chłodniejsze miejsce i znaleźć wodę do picia. Niestety z tym bywa ciężko, zwłaszcza w miastach ogarniętych betonozą.
Naukowo rzecz ujmując, o życiu ptaków strefy umiarkowanej w warunkach wyjątkowo upalnych i suchych dni wiemy stosunkowo niewiele. Zwykle przykładaliśmy wagę do masowej śmiertelności zimą, w czasie śnieżyc i ostrych mrozów, jak i w czasie wędrówek. Czasy się zmieniają i wiele wskazuje na to, że musimy znaleźć wyjaśnienie dotyczące śmiertelności ptaków latem. To przecież krytyczny okres: młode niedawno opuściły gniazda, więc nie pomagają im już rodzice. Chyba że akurat mamy do czynienia z gatunkiem, który jeszcze kontynuuje wychowywanie piskląt.
Takim gatunkiem jest bocian biały Ciconia ciconia i młode boćki jeszcze parę tygodni będą przebywały w gniazdach, skąd pomoc w upalne dni przychodzi ze strony dorosłych. Te zaś przynoszą wodę w krtani i dziobie i młode spijają z dziobów rodziców. Troszkę to przypomina… całowanie. Określenie może niezbyt szczęśliwe, bo przecież pocałunki wiążemy z zachowaniami rozrodczymi, a nie przekazywaniem wody. Podzielałbym tę terminologiczną rezerwę, gdyby nie to, że niedawno znany b...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy