Dołącz do czytelników
Brak wyników

Co nowego w biologii?

30 czerwca 2021

NR 45 (Lipiec 2021)

Zewsząd nadpływają delfiny

0 341

Pandemiczny okres ukazał powstanie różnych nowatorskich ruchów w obszarze ochrony przyrody i jej zasobów. Obecnie ich wspólnym mianownikiem jest edukacja, a sporo sił i środków kieruje się na ochronę zwierząt wodnych, z dużym naciskiem na los delfinów i wielorybów oraz stan ich środowisk – oceanów, mórz i rzek.
Pierwsze kroki dostrzegamy nawet w Polsce, o czym już zresztą wspominaliśmy na łamach „Biologii w Szkole”. W Poznaniu przygotowywana jest wystawa poświęcona delfinom rzecznym i morświnom, a nawet próbuje się stworzyć pierwsze w Polsce suche walarium edukacyjne. W Sopocie natomiast Instytut Oceanologii PAN wespół m.in. z Akwarium Gdyńskim w ramach „Niepodręcznika Oceanicznego” produkuje cykliczne, bardzo interesujące odcinki, które emituje w mediach społecznościowych, na temat życia morza i jego zagrożeń. Od chemii do biologii przez fizykę i każdą inną naukę, która pozwala opisać wodę morską i życie w możliwie najciekawszy i dostępny sposób. Wyemitowano już ponad 100 odcinków.
 

POLECAMY


Jednak najbardziej zaskakująca inicjatywa powstaje w Monachium, gdzie grupa entuzjastów przyrody morskiej (graficy, biolodzy morscy) stworzyła organizację Cyan Planet, wdrażającą właśnie autorski projekt: „How is the Water?”. Celem tego zaawansowanego technologicznie przedsięwzięcia jest możliwość udostępnienia każdemu, kto zechce, a nie może sam zanurkować i poznać podwodnego życia, „kawałka oceanu” w postaci wirtualnej. Współczesny rynek Virtual Reality to miliardy dolarów, z których część może pomóc ssakom morskim. Dzięki metodom wirtualnej rzeczywistości można w niebywale realistyczny sposób pokazać życie w wodzie. Co by było, gdyby człowiek stał się delfinem i mógł żyć w oceanie? No to czas założyć specjalne gogle, odpalić aplikację i w przygotowanym pomieszczeniu zanurzyć się w niebieskiej wodzie. Użytkow...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy