Dołącz do czytelników
Brak wyników

Polecamy

22 listopada 2022

NR 53 (Listopad 2022)

Ekosystem

0 54

Każdy, kto miał lekcje biologii, zapewne doskonale pamięta taki dział jak ekologia, często mylona z ochroną środowiska. Pierwszy temat lekcji był obciążony ogromną liczbą terminów związanych z tą dziedziną biologii. Pojawiło się m.in. słowo ekosystem, czyli najprościej rzecz ujmując – lokalny układ, w którego skład wchodzą wszystkie czynniki żywe (biotyczne) i nieżywe (abiotyczne) oraz zależności zachodzące pomiędzy nimi. Warto zapamiętać, że układ ten jest dynamiczny, a wszelkiego rodzaju zmiany mogą poważnie zaburzyć jego działanie lub nawet doprowadzić do zniszczenia. Obecnie przecież obserwujemy, że poprzez nadmierną ingerencję człowieka w świat przyrody w wielu ekosystemach dochodzi do zaburzeń ich poprawnego funkcjonowania. Wiemy, że czasem wystarczy doprowadzić do wyginięcia jednego gatunku rośliny lub zwierzęcia, aby ekosystem został rozchwiany.

POLECAMY

Fakty to jedno, ale ich społeczna percepcja to drugie. Warto zatem uzupełniać wiedzę książkową: samemu obserwować świat, ale także grać w gry, bo i one mogą przyjść z edukacyjną pomocą. Zobaczymy, jak wygląda i działa dość prosty ekosystem, wykorzystując grę Ekosystem wydawnictwa Nasza Księgarnia. To prosta gra karciana z pięknie wykonanymi rysunkami zwierząt, a jej celem jest idea zbudowania własnego ekosystemu. Na kartach gry znajdujemy takie gatunki, jak: królik, bielik amerykański, pstrąg, pszczoła, lis, niedźwiedź, wilk, jeleń, ważka, ale i biocenozy – potok czy łąka. Musimy doprowadzić do ułożenia ekosystemu składającego się z 20 kart. Oczywiście każda karta ma swoją unikalną punktację i należy je dobierać i dokładać do swojego ekosystemu w taki sposób, aby zdobyć jak najwięcej punktów.

 

 

Gracze na początku rozgrywki otrzymują zestaw kart, po czym przekazują je między sobą i spośród nich wybierają karty pasujące do stworzenia swojego ekosystemu. Jak już wspominaliśmy, karty zostały bardzo estetycznie wykonane (przez Martynę Szpil). Rysunki są wykonane w najdrobniejszych detalach, można się nawet dopatr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy