Dołącz do czytelników
Brak wyników

Laboratorium

1 września 2022

NR 52 (Wrzesień 2022)

Kameleon z probówki

0 318

Może być z probówki lub innego naczynia laboratoryjnego – zależy to wyłącznie od naszych zasobów i wyobraźni. Zanim jednak wykonamy doświadczenie, zapoznajmy się ze zwierzętami, które użyczyły swego imienia opisywanemu eksperymentowi.

Kameleony Chamaeleonidae należące do rzędu łuskonośnych Squamata to rodzina gadów słynąca ze zdolności do zmiany ubarwienia, metody polowania z wykorzystaniem długiego języka i oryginalnych kształtów ciała. Ich nazwa wywodzi się z greckiego χαμαιλέων (khamailéōn), będącego złożeniem słów χαμαί (khamaí) ,,na ziemi” i λέων (léōn) ,,lew”. Słowo ,,kameleon” znaczy więc ,,ziemny lew”, co wiąże się zapewne z wojowniczym zachowaniem tego zwierzęcia w momentach zagrożenia.
Kameleony są w większości zwierzętami dość mocno wyspecjalizowanymi w kierunku nadrzewnego trybu życia. Ich ciało jest wyraźnie spłaszczone bocznie, co widać zwłaszcza w części grzbietowej, na której skóra tworzy wzniesienie o ostrej krawędzi. Kończyny kameleonów są stosunkowo cienkie i równej długości. Ich dystalne odcinki mają specyficzną budowę, ponieważ wszy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy