Nieodżałowany Herkules Poirot w jednej z nich stwierdza, że:
Zabójstwo pozostaje zabójstwem bez względu na to, czy je popełniono wczoraj, czy przed szesnastu laty.
Agatha Christie, Pięć małych świnek, tłum. I. Kulczycka-Dąmbska
Nie można odmówić temu racji. Skąd jednak możemy wiedzieć, czy w rzeczywistości doszło do morderstwa, czy dana sytuacja była tylko nieszczęśliwym wypadkiem? Wtedy rozpoczyna się śledztwo…
Jedną z najważniejszych spraw jest stwierdzenie obecności krwi na miejscu zbrodni, na przedmiotach mogących być jej narzędziami albo należących do podejrzanego. Współczesny śledczy ma jednak w zanadrzu więcej pomocnych metod, niż mógłby śnić bohater z kart powieści Pani Christie. Jedną z nich jest technika wykrywania obecności nawet bardzo małych ilości krwi oparta na właściwościach chemiluminescencyjnych specyficznych substancji.
POLECAMY
Doświadczenie
Chemiluminescencję możemy określić jako zjawisko, podczas którego dochodzi do emisji promieniowania elektromagnetycznego – głównie z zakresu światła widzialnego, ale wiele definicji dopuszcza tu także promieniowanie nadfioletowe i podczerwone – w wyniku specyficznych reakcji chemicznych. Powstające wtedy produkty istnieją w termodynamicznie nietrwałym stanie wzbudzonym, by przejść następnie do stanu podstawowego o niższej enrgii, a jej różnica jest oddawana do środowiska (bezpośrednio lub za pośrednictwem innych cząsteczek) w formie światła [2].
Wiele substancji wykazuje zdolność do chemiluminescencji, między innymi lucyferyn...