Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ze świata ornitologii

5 listopada 2019

NR 36 (Listopad 2019)

Pacyficzny ORŁAN w Polsce

0 1013

Rok temu, na początku trzeciej dekady grudnia 2018 r., między Brzegiem, a Lewinem Brzeskim na wschodzie historycznego Dolnego Śląska, przebywał największy z orłanów – bielik olbrzymi Haliaeetus pelagicus. Jego naturalny areał obejmuje wybrzeża wschodniej części Syberii oraz Japonii, Korei i Chin. Okazjonalnie pojawia się na wybrzeżu Alaski i zachodniej Kanady. Co ciekawe, od 20 lat pojedyncze osobniki tego gatunku obserwowane są także w Europie. 

Bielik olbrzymi jest największym wśród 8 gatunków orłanów, jakie żyją obecnie na Ziemi. Mierzy on od 96 do 105 cm długości, a rozpiętość jego skrzydeł sięga 235–255 cm (u niektórych samic nawet 265–270 cm!). Samce tego orłana ważą do 6,5 kg, samice zaś 9–9,5 kg. Bielik olbrzymi jest wyraźnie większy od naszego bielika zwyczajnego Haliaeetus albicilla, który dorasta „zaledwie” do 95 cm długości, osiąga do 245 cm rozpiętości skrzydeł i waży maksymalnie 6–6,5 kg. 

POLECAMY

Nad Pacyfikiem 


Bielik olbrzymi gniazduje wyłącznie na tzw. rosyjskim Dalekim Wschodzie. Ten największy z orłanów najliczniej występuje na półwyspie Kamczatka i na wybrzeżu Morza Ochockiego. Tereny te stanowią skrajnie północny wschód Syberii, od Kraju Koriackiego, przez rejon Magadanu, po ujście rzeki Amur. Nieliczne populacje bielika olbrzymiego gniazdują także na niektórych wyspach archipelagu Kuryli i na Sachalinie. Liczebność lęgowej populacji bielika olbrzymiego ­szacowana była na przełomie 1. i 2. dekady XXI w. na około 2 tys. par, a łączna liczba wszystkich osobników (dorosłych i młodocianych) oceniona została na 4,6–5,1 tys. 

Bielik olbrzymi gniazduje najczęściej w bezpośrednim sąsiedztwie Oceanu Spokojnego. Preferuje ujścia większych rzek, gdyż tam gromadzą się ryby i ptaki wodne. Część par gniazduje z dala od wybrzeża, nad większymi rzekami (np. w dolnym biegu Amuru), a także nad jezi...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy