Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ze świata zoologii

31 maja 2023

NR 56 (Maj 2023)

Ekspansywny kaniuk

0 153

Ten osobliwie wyglądający, pochodzący z tropików ptak szponiasty w ostatnich 80 latach skolonizował większość południowo- -zachodniej Europy, a od 2016 r. zaczął pojawiać się także w Polsce.

Kaniuk Elanus caeruleus jest ptakiem szponiastym o niewielkich rozmiarach: długość jego ciała mierzy 31–36 cm, a rozpiętość skrzydeł sięga 78–88 cm. Jasne upierzenie oraz przysadzisty tułów i szeroka głowa nadają mu masywny wygląd, przez co wygląda on na większego, niż jest w rzeczywistości. Dominujące jasne upierzenie sprawia, że można go pomylić z samcami błotniaka zbożowego Circus cyaneus lub błotniaka stepowego Circus macrourus, ale krótki ogon kaniuka wyklucza pomyłkę z błotniakami. Obserwowany z bliskiej odległości kaniuk w pełni ukazuje swój urok, zwłaszcza szczególną uwagę zwracają jego niezwykłe, duże, rubinowo-czerwone oczy, nadające mu wręcz nierzeczywisty wygląd.
Kaniuk swoim osobliwym wyglądem zawsze przykuwał moją uwagę. Po raz pierwszy zobaczyłem go na pograniczu środkowej i południowej części Maroka w marcu 2012 r. Najpierw obserwowałem kaniuka wśród nawadnianych pól w dolnym biegu rzeki Massa, na południe od Agadiru, a drugiego zobaczyłem na suchym płaskowyżu w rejonie Taroudant, na południowym przedpolu Atlasu Wysokiego. Obydwa kaniuki obserwowałem zarówno w locie, jak i odpoczywające na gałęziach drzew i słupach trakcji elektrycznej.
Kolejne spotkania z kaniukiem były moim udziałem na Bliskim Wschodzie w listopadzie 2022 r., najpierw w Kuwejcie, a następnie na pograniczu Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Abu Dhabi) i Omanu, w rejonie miasta Al Ain.

POLECAMY

Geneza kolonizacji Europy

Kaniuk jest świeżym nabytkiem w faunie Europy. Po ustąpieniu z naszego kontynentu ostatniego zlodowacenia przed ok. 13–12,5 tys. laty, południe Europy stosunkowo szybko pokryło się rozległymi lasami liścias...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy