Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru , Otwarty dostęp

9 listopada 2021

NR 47 (Listopad 2021)

Grzybowa i internetowa sieć, czyli informatyka z naturą się spotyka

0 931

Istnieje ogromne podobieństwo między siecią grzybową zbudowaną ze strzępek a siecią internetową. Do strzępki możemy zatem porównać pojedynczą gałąź sieci, która jest ulicą miasta, przyjmując przy tym, że pojedynczy komputer na danej ulicy jest mitochondrium magazynującym zasoby sieciowe.

Grzyby to organizmy występujące na całej kuli ziemskiej. Mimo że często ich nie zauważamy, grzyby tętnią własnym życiem, a ich budowa oraz struktury stanowią inspirację dla wielu wynalazków ludzkości. Tym, co tworzy ciało grzyba, nazywamy strzępkami. To dzięki nim grzyby tworzą rozległe, podziemne sieci (rys. 1). Powstały one miliony lat temu. Ostatnio odkryto kopalne strzępki grzybów w dolomitycznych łupkach sprzed 715 milionów lat. Nasza sieć internetowa powstała zaledwie kilkanaście lat temu.

POLECAMY

Rys. 1. Sieć grzybowa Aspergillus niger (źródło: Y_Tambe, A niger hyphae.jpg - Wikimedia Commons)

Jak struktura, mająca tak wiele lat, jest zbudowana? W jaki sposób się rozrasta?

Strzępki są nitkowatymi strukturami, w których znajdują się podstawowe organelle dla komórki eukariotycznej (jądra, mitochondria, struktury Golgiego, rybosomy) z wyjątkiem plastydów. Wzrost strzępek jest szczytowy. Dystalny obszar strzępki, zwany ciałem wierzchołkowym (Spitzenkörper), ma kształt kulisty i nie jest oddzielony od reszty strzępki błoną. Strzępki mogą się rozwijać lub nie tworzyć połączeń między sąsiednimi komórkami tej samej strzępki. Komórki podwierzchołkowe są odpowiedzialne za generowanie nowych strzępek za pomocą bocznych gałęzi. Powstała sieć strzępkowa nazywana jest grzybnią, co stanowi ciało grzyba. Proces rozgałęzi...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy