Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ze świata botaniki

9 marca 2023

NR 55 (Marzec 2023)

Moc adaptogennych roślin. Są takie rośliny, które potrafią żyć w ekstremalnie trudnych warunkach

0 89

Na Ziemi istnieje szczególna grupa roślin zasiedlających różne kontynenty. Potrafią one zaadaptować się do niebywale trudnych warunków życia, jakimi są wysokie czy niskie temperatury, klimat wysokogórski czy nawet susza.

Te rośliny zafascynowały badaczy i dzięki ich wnikliwym badaniom udało się ustalić, że pozyskane z nich ekstrakty odznaczają się tonizującym działaniem na organizm człowieka. Co więcej, nie są toksyczne nawet przy długotrwałym ich przyjmowaniu, wręcz stymulują wszystkie organy do przezwyciężania ujemnych skutków czynnika, na który obecnie narażeni są wszyscy, czyli długotrwałego stresu. Adaptogeny wpływają nie tylko na kondycję fizyczną, lecz także psychiczną i mentalną, czyli prowokują organizm do powrotu do naturalnej równowagi – homeostazy. Rośliny adaptogenne zawierają unikatowe mieszaniny związków chemicznych (uzależnione od gatunku rośliny) warunkujących ich działanie: uspokajające, immunostymulujące, poprawiające funkcjonowanie mózgu, usprawniające pamięć i koncentrację, antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe, poprawiające krążenie krwi, wpływające na gospodarkę hormonalną, a także zwiększające sprawność fizyczną.

POLECAMY

Roślinny adaptogenne

Na świecie istnieje wiele roślin odznaczających się łatwością przystosowania do trudnych warunków życia, jakimi są: susza, nasłonecznienie, mrozy, jałowa czy skalista gleba, tereny wysokogórskie. Gdy myślimy o roślinach adaptogennych, termin ten kojarzy się z taką rośliną, jak żeń-szeń, jednak poza nim istnieje wiele innych zaliczanych do tej grupy, a część z nich można hodować również u nas w kraju (co nie jest łatwe), choć większość ze względów klimatycznych rośnie naturalnie głównie na trenie Tybetu i w krajach Dalekiego Wschodu. Do roślin adaptogennych zaliczamy m.in.: wąkrotkę azjatycką (gotu kola), różeniec górski, eleuterokoka kolczastego (żeń-szeń syberyjski), szczodraka krokoszowatego, traganka błoniastego, cytryńca chińskiego, jiaogulan, witanię ospałą, amlę (indyjski agrest), guduchi, shatavari, szałwię czerwonokorzeniową (Dan Shen), pieprzycę peruwiańską (maca). Ponadto do adaptogenów zaliczane są też grzyby lecznicze: shiitake, reishi, cordyceps i lion's mane.

Ashwagandha (jest to nazwa potoczna), czyli witania ospała (Withania somnifera, żeń-szeń indyjski lub śpioszyn lekarski czy wiśnia zimowa) jest rośliną naturalnie występującą w suchych rejonach klimatu tropikalnego oraz subtropikalnego, czyli w Afryce, na Wyspach Kanaryjskich, w Azji oraz południowej Europie (Włochy, Hiszpania i Grecja). To roślina ceniona i stosowana od wieków. Korzenie oraz owoce tego krzewu wykorzystywane są już od 3000 lat i są stosowane obecnie w ludowej medycynie hinduskiej (ajurweda). Roślina ta wykazuje działanie immunostymulujące, antyoksydacyjne, tonizujące, antystresowe, a dzieje się to dzięki obecności w niej mieszaniny wielu cennych związków chemicznych, z których należy wskazać chociażby alkaloidy, witanolidy i saponiny. Ekstrakt uzyskiwany jest ze sproszkowanego korzenia i liści rośliny. Substancje aktywne zawarte w witanii ospałej korzystnie wpływają na zmniej...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy