Dołącz do czytelników
Brak wyników

Biochemia

12 stycznia 2023

NR 54 (Styczeń 2023)

Moc olejków eterycznych

0 152

Rośliny wytwarzają dużą liczbę niskocząsteczkowych związków chemicznych, tzw. metabolitów wtórnych, a wśród nich, obok alkaloidów, barwników, garbników czy steroli – olejki eteryczne. Popularność olejków eterycznych od kilkunastu lat wzrasta. Są wykorzystywane przy produkcji mydeł, balsamów, szamponów czy detergentów. Znajdują zastosowanie w gabinetach odnowy biologicznej, salonach masażu. Wiele osób kieruje się w stronę aromaterapii jako alternatywy bądź uzupełnienia tradycyjnego leczenia lub w celu poprawy samopoczucia.

Olejki eteryczne są mieszaninami złożonymi z bardzo dużej liczby związków chemicznych, choć są i takie, w których dominuje jeden główny: w olejku wintergreenowym 98% stanowi salicylan metylu, a olejek pomarańczowy zawiera 90% d-limonenu. Składnikami olejków są głównie związki aromatyczne i alifatyczne oraz terpeny węglowodorowe i terpenoidy, przy czym dominują terpeny. W składzie mogą występować różnice, które zależą zarówno od czynników środowiskowych, odmian roślin, jak i części roślin, z których dany olejek jest pozyskiwany, a pozyskiwać go można z korzeni, gałęzi, gałązek, liści, kwiatów, owoców, pą­­ków i nasion. 

POLECAMY

Olejki eteryczne w historii

Historia wykorzystywania olejków eterycznych sięga tysięcy lat – Indie od 5000 lat p.n.e., Mezopotamia i Grecja od 3000 lat p.n.e. Używane były w celach terapeutycznych, kosmetycznych i rytualnych. Już w Mezopotamii pozyskiwano olejki metodą destylacji z parą wodną, na co wskazują odnalezione przez archeologów urządzenia do destylacji. Podczas egipskich ceremonii wykorzystywano olejki do oczyszczania powietrza czy też ofiary dla bogów. Były stosowane leczniczo jako dodatek do kąpieli, masażu, maści i past (uwielbiała je Kleopatra). Olejek z drzewa cedrowego służył w sta­­­­rożytnym Egipcie do balsamowania zwłok oraz do zabezpieczania zwojów papirusów. Uważano, że pachnące oleje są niezbędne do zjednoczenia się z bogiem, stąd używali ich kapłani. Każdemu bóstwu dedykowano określone zapachy. Tradycyjna indyjska medycyna ajurweda już od 3000 lat zaleca stosowanie olejków eterycznych do mikstur leczniczych. Natomiast w Kanonie medycyny wewnętrznej autorstwa starożytnego chińskiego władcy Huang Ti zwanego Żó...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy