Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ze świata botaniki

16 maja 2022

NR 50 (Maj 2022)

Moringa i Bauhinia – sprzymierzeńcy człowieka w świecie roślin

0 348

Drzewa to nie tylko las. Obcowanie z naturą przynosi człowiekowi bardzo dużo korzyści, co wie każdy, kto chociaż raz spacerował po lesie. Podstawową dla człowieka funkcją, którą spełniają drzewa w ekosystemie, jest produkcja tlenu. Fakt ten nadaje Ziemi – planecie wypełnionej atmosferą – niepowtarzalny i wyjątkowy charakter. Lasy zajmują około 31% powierzchni lądowej świata, to 4 miliardy hektarów. Należą do najbardziej produktywnych ekosystemów lądowych na świecie i mają zasadnicze znaczenie dla życia na Ziemi.

Każdy las to dynamiczna biosfera o dużej wadze środowiskowej, społecznej i gospodarczej. Zdolności i siłę, jaką mają drzewa, z pewnością będziemy odkrywać jeszcze przez wiele pokoleń, jednak już obecna wiedza, jaką dysponujemy na temat możliwości drzew, jest imponująca. Na podziw zasługuje chociażby ich długowieczność, np. najstarsze drzewo na świecie – Old Tjikko – świerk pospolity (Picea abies (L.) H. Karst.) rosnący w regionie Dalarna w Szwecji, ma 9550 lat (fot. 1), co potwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Umeå, badający jego materiał genetyczny. Niezwykły też może być sam wygląd drzew, np. pokrój mamutowca olbrzymiego (Sequoiadendron giganteum (Lindl.) J. Buchh.) z Parku Narodowego Sekwoi w Kalifornii. Drzewo o nazwie Generał Sherman ma 1487 m3 objętości, 84 metry wysokości, 11 metrów średnicy pnia i waży 1200 ton (fot. 2).
 

POLECAMY

Fot. 1. Old Tjikko – świerk pospolity, rosnący w Parku Narodowym
w Szwecji jest najstarszym, odnotowanym drzewem na świecie,
ma 9550 lat

 

Fot. 2. Drzewo Generał Sherman. Ten rosnący na terenie Giant
Forest, USA mamutowiec olbrzymi jest największym drzewem
na świecie


Natomiast w Indiach rośnie niezwykły gatunek drzewa o nazwie banian, czyli figowiec bengalski (Ficus benghalensis L.). Z jego poziomych gałęzi wyrastają pionowe pędy wrastające w ziemię i tworzące korzenie. Pędy te stają się dodatkowymi pniami podtrzymującymi koronę, przewodzą także wodę i sole mineralne. W historycznym Indyjskim Ogrodzie Botanicznym Acharya Jagadish Chandra Bose, tuż obok Kalkuty, w Indiach, rośnie najszersze drzewo na świecie – 250-letni Wielki Banian. To gigantyczne drzewo o obwodzie około 330 metrów i powierzchni ponad czterech akrów jest tak duże jak niejeden las. Figowiec ten ma aż 2880 pni podtrzymujących o wysokości 24,5 metra (fot. 3). 
 

Fot. 3. Najszersze drzewo świata – figowiec bengalski, noszący nazwę Wielki Banian, rośnie w indyjskim ogrodzie botanicznym A...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy