Ten osobliwy arktyczno-borealny przedstawiciel jeleniowatych ma wiele cech wyjątkowych, wyraźnie odróżniających go od pozostałych przedstawicieli rodziny jeleniowatych Cervidae. Obecność poroża u samic oraz osiadłe populacje na niektórych arktycznych wyspach, a także egzystencja leśnych populacji na wierzchowinach gór w umiarkowanej części Azji i Ameryki Północnej, nawet na szerokości geograficznej Budapesztu i Wiednia, to tylko niektóre przykłady niezwykłych przymiotów renifera. Niezwykłe jest też pozostawanie setek tysięcy renów jako zwierząt na wpółudomowionych, funkcjonujących pod całoroczną opieką człowieka.
Renifer Rangifer tarandus, zwany też renem lub – w Ameryce Północnej – karibu (ang. caribou), przez ogół Polaków jest gatunkiem znanym bardzo powierzchownie. Wśród polskich dzieci najczęściej kojarzony jest z bajkowymi reniferkami „Niko” i „Rudolfem”. Wiedza dorosłych Polaków ogranicza się zwykle do stwierdzenia, że renifery są podobne do jeleni i żyją na dalekiej północy.
POLECAMY
Tymczasem renifer jest jednym z najbardziej charyzmatycznych ssaków Arktyki. Zarówno na północy Europy i Azji, jak i w Ameryce Północnej, stał się podstawą egzystencji setek tysięcy ludzi zamieszkujących obecną Fennoskandię, północną część europejskiej Rosji i całą niemal Syberię, Alaskę i Kanadę. A w Eurazji znaczna część reniferów żyje pod opieką człowieka i wykazuje wiele cech typowych dla zwierząt udomowionych.
Eksponowane w ogrodach zoologicznych reny nie skupiają na sobie większego zainteresowania zwiedzających. Kiedy latem tłumy nawiedzają zoo, reny przebywają z dala od ludzi, chroniąc się w cieniu, w najdalszych zakątkach wybiegu. Ale widok renów żyjących na obszarze ich t...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- ...i wiele więcej!