Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z księgarskich półek

20 września 2018

NR 11 (Wrzesień 2015)

Sztuka leniuchowania. O szczęściu nicnierobienia

0 118

„Czas to pieniądz” i tym podobne porzekadła sprawiają, że żyjemy w ciągłym stresie, a czasu i tak nie możemy kupić. Przepracowujemy się, nie nadążamy, a mimo nowości technicznych – komputerów i organizatorów czasu – zdaje się nam on uciekać przez palce. O problemie naukowo dyskutują fizycy, psychologowie i lekarze. Dyskusje trwają, a zwykli ludzie nadal nie nadążają. Wakacje to taki czas, kiedy i nauczyciele, i uczniowie powinni nabrać sił na nowy rok szkolny. Wypoczywać jednak należy roztropnie. Wypada wręcz napisać, że w dobie ciągłego pośpiechu oraz pracoholizmu czasami trzeba po prostu zwyczajnie… poleniuchować. 

Paradoks współczesności polega na tym, że dzięki niezliczonym wynalazkom ostatniego stulecia teoretycznie zyskaliśmy więcej czasu, którego nie musimy poświęcać czynnościom wykonywanym za nas przez maszyny i inne urządzenia. Moglibyśmy zaoszczędzone godziny poświęcić na naukę, rozwój duchowy oraz pomoc innym. Tymczasem nic z tych rzeczy. Biegamy w kółko i narzekamy na ciągły brak czasu. Świat przyspieszył, co do tego nie ma najmniejszej wątpliwości. Jednak czy musimy za wszystkim zawsze nadążać? Jakim kosztem? Zniszczenia zdrowia psychicznego i fizycznego? Wszak właśnie z ciągłego pośpiechu biorą się depresje, zawały serca, a nawet problemy onkologiczne... Marnotrawstwo czasu jest wyolbrzymiane, bardzo często przez tych, którzy rzekomo wykorzystują go konstruktywnie, nie czyniąc w zasadzie nic znaczącego dla siebie, swojego życia czy życia innych. Co więcej, nasza biologiczna natura zaczyna się buntować – nie możemy wszak pracować w nieskończoność. Powinniśmy zatem świętować w niedziele, święta czy wreszcie zwolnić tryb życia w ferie i wakacje.

Ulrich Schnabel to niemiecki fizyk i dziennikarz, który mimo że nie jest biologiem, posiada obszerną wiedzę biologiczną. Na dodatek podaje ją...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy