Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z księgarskich półek

22 czerwca 2018

NR 27 (Maj 2018)

Rozum z ptakami odlatuje

0 481

Wreszcie znalazł się ten pierwszy, który poruszył wielowątkową tematykę związaną z ludźmi zajmującymi się ptakami. 

Książka pt. Rozum z ptakami odlatuje to świeży produkt, ukazała się pod koniec lutego 2018 r. Jej autorem jest Piotr Tryjanowski – profesor i dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, znany m.in. jako stały publicysta na łamach dwumiesięcznika „Biologia w szkole”. 

POLECAMY

Mimo notorycznego niedoczasu wy­kreował on ponad 170-stronicowe opracowanie dotyczące przeróżnych aspektów działalności polskich ptasiarzy, czyli tzw. ornitologów amatorów zwanych dawniej (w latach na przełomie lat 70. i 80. XX w.) ptakolubami. 

Już rysunek na okładce sugeruje, jaka będzie zawartość tego dzieła: oto kilka krajowych i egzotycznych ptaków szturmuje uczoną głowę autora... Czyli wszelkie sprawy związane z szeroko rozumianymi relacjami na osi ludzie – ptaki. Książka zawiera 19 rozdziałów (wraz z cytowaną literaturą) poruszających bogatą tematykę ptasiarską.

Zawartość książki intryguje: już same tytuły poszczególnych rozdziałów prowokują do zagłębienia się w ich treść, np. „Rodzinne życie ptasiarza” czy „Ptakolub w kuchni” albo „Śmierć, kleszcze i inne zarazy”.

Autor na początku informuje, że ludzie w przypadku ptaków naprawdę mają się czym zajmować – znanych jest ich ponad 10 tysięcy gatunków! Pamiętać też należy, że są takie ptaki, które widujemy w ogromnych stadach, także w Polsce (np. wielotysięczne zgrupowania gęsi zbożowych i białoczelnych, mew oraz gawronów i kawek). Podaje też przykłady ich niesamowitych umiejętności i możliwości (np. fenomenalna pamięć orzechówki Nucifraga caryocatactes). 

I nie jest to bynajmniej książka kadząca, tj. gloryfikująca ptasiarzy – o nie! Jest ona wręcz bardzo krytyczna, zawiera szokujące przykłady bezduszności i egoizmu niektórych ptasiarzy, bo i tacy bezduszni też się niestety wśród nich zdarzają. W rozdziałach pt. „Kasa, Misiek, kasa” albo „Fotografia przyrodnicza – od dokumentacji do patologii” zawarte są przykłady, które naprawdę mogą podnieść człowiekowi ciśnienie. 

W perspektywie ostatniego półwiecza krajowa populacja ptasiarzy wykazuje rosnący trend liczebności (co najmniej kilka tysięcy osób w całej Polsce). Proces rozwoju ptasiarstwa nie jest zamknięty i będzie u nas postępował. Ów progres z pewnością ulegnie modyfikacjom, ponieważ moda na spędzanie wolnego czasu, podczas którego obserwuje się i fotografuje ptaki, dopiero zaczyna się na dobre rozwijać. 

Co ważne, autor docenia znaczenie osób kształtujących młodych adeptów ornitologii, ciepło wspominając pana doktora Stanisława Kuźniaka, człowieka przez duże C (str. 113–114). W odróżnieniu od autora recenzowanej książki, nigdy nie byłem na spotkaniu w domu pana Stanisława, ale wystarczyły mi rozmowy, jakie mogłem raz w roku odbywać z nim podczas regional...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy