Dołącz do czytelników
Brak wyników

Co nowego w biologii?

31 lipca 2018

NR 19 (Styczeń 2017)

Naturalne nanomateriały

0 409

Jedwab jest tkaniną wykorzystywaną przez człowieka już od ponad pięciu tysięcy lat. Początkowo proces jego produkcji objęty był ścisłą tajemnicą i zmonopolizowany przez Chiny, dlatego jedwab był tkaniną niezwykle drogą, ale i pożądaną w całej Europie. 

Obecnie wciąż koszt jego wytwarzania jest wysoki mimo powszechnie znanej technologii. Jest ona jednak bardzo żmudna i koszto­wna. Nić jedwabna produkowana jest przez larwy motyli – jedwabników. Aby ją otrzymać, należy założyć hodowlę tych owadów i odżywiać wylęgłe larwy liśćmi morwy. Po kilku linieniach zaczynają one tworzyć kokony, w których następnie przepoczwarzają się do postaci dorosłej. Kokon każdego jedwabnika stworzony jest z pojedynczej nici jedwabnej długości 1400 metrów. Aby ją pozyskać, kokon zanurza się w gorącej wodzie i delikatnie rozwija. Tak powstałe nici łączone są w grubsze włókna, które następnie wykorzystuje się do produkcji tkanin. Jedwab charakteryzuje się bardzo wysoką wytrzymałością oraz innymi parametrami fizykochemicznymi, co czyni go świetnym surowcem na ubrania. Jest on także wykorzystywany w przemyśle do tworzenia specjalistycznych tkanin.

POLECAMY

Naukowcy od lat pracują nad unowocześnieniem samego jedwabiu lub jego produkcji. Podejmowane są na przykład próby uzyskiwania już zabarwionych nici przez karmienie owadów pokarmem zmieszanym z barwnikiem. Ostatnio prawdziwego przełomu dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Beijing w Chinach. Tamtejsi nanotechnolodzy badający grafen – materiał zbudowany z pojedynczych płasko ułożonych atomów węgla – postanowili wbudować go w jedwab. Grafen jest materiałem niezwykle wytrzymałym, wielokrotnie przewyższającym możliwości stali. Badacze szukali metody alternatywnej do znanego już nasączania istniejących włókien. Jest ono problematyczne, ponieważ grafen musi być rozpuszczony...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy