Dołącz do czytelników
Brak wyników

Co nowego w biologii?

31 lipca 2018

NR 19 (Styczeń 2017)

Naturalne nanomateriały

239

Jedwab jest tkaniną wykorzystywaną przez człowieka już od ponad pięciu tysięcy lat. Początkowo proces jego produkcji objęty był ścisłą tajemnicą i zmonopolizowany przez Chiny, dlatego jedwab był tkaniną niezwykle drogą, ale i pożądaną w całej Europie. 

Obecnie wciąż koszt jego wytwarzania jest wysoki mimo powszechnie znanej technologii. Jest ona jednak bardzo żmudna i koszto­wna. Nić jedwabna produkowana jest przez larwy motyli – jedwabników. Aby ją otrzymać, należy założyć hodowlę tych owadów i odżywiać wylęgłe larwy liśćmi morwy. Po kilku linieniach zaczynają one tworzyć kokony, w których następnie przepoczwarzają się do postaci dorosłej. Kokon każdego jedwabnika stworzony jest z pojedynczej nici jedwabnej długości 1400 metrów. Aby ją pozyskać, kokon zanurza się w gorącej wodzie i delikatnie rozwija. Tak powstałe nici łączone są w grubsze włókna, które następnie wykorzystuje się do produkcji tkanin. Jedwab charakteryzuje się bardzo wysoką wytrzymałością oraz innymi parametrami fizykochemicznymi, co czyni go świetnym surowcem na ubrania. Jest on także wykorzystywany w przemyśle do tworzenia specjalistycznych tkanin.

Naukowcy od lat pracują nad unowocześnieniem samego jedwabiu lub jego produkcji. Podejmowane są na przykład próby uzyskiwania już zabarwionych nici przez karmienie owadów pokarmem zmieszanym z barwnikiem. Ostatnio prawdziwego przełomu dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Beijing w Chinach. Tamtejsi nanotechnolodzy badający grafen – materiał zbudowany z pojedynczych płasko ułożonych atomów węgla – postanowili wbudować go w jedwab. Grafen jest materiałem niezwykle...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy