Dołącz do czytelników
Brak wyników

Co nowego w biologii?

31 lipca 2018

NR 19 (Styczeń 2017)

Co najbardziej szkodzi roślinom?

0 614

Niemieccy naukowcy spróbowali odpowiedzieć na pytanie, jakie zaburzenia w cyklu życiowym roślin są dla nich najgroźniejsze. 

W tym celu przeprowadzili badania polegające na przeanalizowaniu wyników 408 wcześniejszych doświadczeń prowadzonych na roślinach rosnących w siedliskach naturalnych oraz podlegających antropopresji na całym świecie. Badacze przyjrzeli się zwłaszcza procesom związanym z rozmnażaniem roślin, ponieważ są one najważniejsze z punktu widzenia zdrowia całej populacji. Okazało się, że rośliny najczęściej cierpią z powodu czynników zaburzających proces zapylania, a także rozprzestrzeniania nasion. Znacznie mniejsze negatywne znaczenie mają dla nich zakłócenia, takie jak wyjadanie nasion czy w ogóle zgryzanie przez roślinożerców.

POLECAMY

Naukowcy uważają, że głównym powodem występowania zaburzeń w zapylaniu oraz rozsiewaniu nasion jest ich związek z organizmami zwierzęcymi. Zwracają uwagę, że mutualistyczne relacje między roślinami i zwierzętami są w tych aspektach bardzo częste i niejednokrotnie bardzo silne. Na przykład prawie 90% gatunków roślin zawdzięcza zapylenie działalności zwierząt. Wystarczy pomyśleć choćby o pracy wykonywanej przez pszczoły czy trzmiele, a zapylaczami są także niektóre gatunki ptaków i ssaków, np. nietoperzy. Podobnie dyspersja nasion jest często wręcz uzależniona od zwierząt. Spośród gatunków tropikalnych drzew aż 75% rozsiewa swoje nasiona za ich pomocą. W klimacie umiarkowanym liczba takich gatunków jest niższa, choć i tak wynosi aż 30-40% wszystkich występujących w środowisku. Naukowcy uważają, że to człowiek i jego działalność odpowiada za zakłócanie symbiozy roślin i zwierząt. Niestety na całym świecie postępuje degradacja wielu ekosystemów,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy