Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ze świata zoologii

30 lipca 2018

NR 28 (Lipiec 2018)

Wąż Eskulapa – najrzadszy przedstawiciel polskich węży

0 2905

Wąż Eskulapa jest rzadko widywany w naturze. Jego ogólny wizerunek znany jest jednak niemal każdemu, kto choć raz widział apteczny szyld. To właśnie wąż Eskulapa znajduje się w logo wielu aptek, sławę swą zawdzięczając greckiemu bogu Asklepiosowi (Eskulapowi), patronowi sztuki medycznej. Od czasów starożytnej Grecji jest symbolem odrodzenia sił witalnych i powrotu do zdrowia.

Wąż Eskulapa jest największym ­europejskim gatunkiem węża. Osiąga długość ciała ponad 2 m, przy czym samce są większe od samic. Rekordowy osobnik znaleziony w Austrii miał 225 cm długości. Ciężar ciała dorosłych osobników waha się od ponad 500 g do niespełna jednego kilograma. Wąż Eskulapa ma wysmukłe ciało o wąskiej słabo oddzielonej od reszty ciała głowie. Ubarwienie grzbietu jest jasnobrązowe w przedniej części ciała, ciemniejące ku tyłowi. Z tyłu głowy i po bokach występuje jasnożółta plama. Znane są również osobniki melanistyczne oraz albinotyczne. Jednolicie jasną brzuszną stronę ciała pokrywają tarczki brzuszne o bocznym kancie, których budowa umożliwia sprawne wspinanie. 
U młodych osobników nie sposób rozróżnić płci. Różnice są zauważalne dopiero po osiągnięciu dojrzałości i wyrażają się głównie w proporcjach ciała (stosunku długości ciała i ogona), a także wyglądzie ogona. Samice mają krótszy ogon w stosunku do długości ciała, a tuż za odbyte...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy