Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ze świata zoologii

12 stycznia 2023

NR 54 (Styczeń 2023)

Zagłada tygrysa kaspijskiego

0 604

Skrajnie zachodni podgatunek tygrysa kompletnie wyniszczono na zachodzie Azji nieco ponad pół wieku temu. Ostatnie osobniki tygrysa kaspijskiego wystrzelano na początku lat 70. XX w.

Spośród 8 podgatunków tygrysa aż trzy zostały doszczętnie wytępione przez człowieka – najwcześniej wymordowano tygrysy na indonezyjskich wyspach Bali i Jawa, a zaledwie pół wieku temu wystrzelano ostatnie osobniki zachodnioazjatyckiego tygrysa kaspijskiego (Miquelle 2009). 
Tygrysy kaspijskie wyewoluowały od tygrysów syberyjskich Panthera tigris altaica i były od nich tylko odrobinę mniejsze: samce tygrysa kaspijskiego osiągały 370–395 cm długości (od głowy do końca ogona) i ważyły do 240–250 kg, aczkolwiek najpotężniejsze z nich osiągały 4 m długości i wagę ponad 255 kg. Przez badaczy tygrys kaspijski został uznany za drugi co do wielkości podgatunek tygrysa i nadano mu naukową nazwę Panthera tigris virgata. 

POLECAMY

Ku Europie 

Dzięki przeprowadzonym ostatnio badaniom wiadomo, że po ustąpieniu z obszaru Palearktyki ostatniego zlodowacenia (ok. 11 tys. lat temu, tj. na przełomie okresu plejstocenu i holocenu), niektóre tygrysy ze wschodniej części Chin przewędrowały doliną Huang-he na zachód przez tzw. korytarz Gansu, omijając od południa obszar pustyni Gobi. W ten sposób wschodnioazjatyckie tygrysy dotarły do Kotliny Kaszgarskiej, a po jej skolonizowaniu niektóre osobniki poszły dalej ku zachodowi doliną rzeki Ili oraz przez obniżenie Ała-koł w Dżungarii i wyszły na obszar dzisiejszego wschodniego Kazachstanu. Wykorzystując dobrze uwodnione doliny rzek Kazachstanu (Syr-darii i Amu-darii), na przełomie starożytności i średniowiecza tygrysy dalej kolonizowały zachodnią część Azji Środkowej i przyległe obszary Bliskiego Wschodu. Skrajnie zachodnie stanowiska tygrysa istniały na północy Iranu i Iraku oraz w Azerbejdżanie, Gruzji i na wschodzie Turcji. 
Co ciekawe, tygrysy próbowały zadomowić się na południu zachodniej części Syberii, ale zostały tam wyniszczone na wstępnym etapie procesu zasiedlania tych terenów przez rosyjskich kolonistów. Na podstawie spisów ubijanych tygrysów w czasach nowożytnych (XVII–XVIII w.) 
i współczesnych (XIX–początek XX w.) wiadomo, że niektóre tygrysy z Azji Środkowej przechodziły dolinami rzek z Kazachstanu ku południ...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy