Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ze świata zoologii

28 marca 2019

NR 32 (Marzec 2019)

Zając szarak

309

W tradycji europejskiej jest jednym z symboli wiosny. Jego wizerunek umieszczany jest na wielkanocnych kartkach świątecznych, a wiosenny zwyczaj kamuflowania prezentów w różnych zakamarkach ogrodu, w niektórych regionach Polski zwany jest „zajączkiem”...

Silny związek zająca z europejską wiosną, wynika z jego wzmożonej aktywności o tej porze roku. W kulturze angielskiej funkcjonuje nawet idiom o „marcowym szaleństwie” zajęcy: – „mad as a March hare”. Szaraki od lutego do przełomu marca i kwietnia są ewidentnie „nadaktywne” – nie dość, że są widoczne na niskich jeszcze oziminach, to jeszcze ich udziałem są często gonitwy, a także „potyczki” między nimi, w tym „boksowanie” się łapami. Takie zachowania dotyczą głównie samców rywalizujących między sobą o względy partnerek. Ale potyczki zdarzają się też samicom, aktywnie broniącym się przed natrętami. I to właśnie ta wiosenna „żwawość” zajęcy, stała się źródłem inspiracji dla ludzi, szukających związanej z naturą symboliki dla zilustrowania nadchodzącej wiosny.
W Polsce żyją trzy gatunki dzikich zającokształtnych Lagomorpha, ale tylko szarak jest taksonem powszechnie znanym. Jeszcze pół wieku temu w Polsce był gatunkiem licznym, powszechnie występującym w krajobrazie rolniczym, ale od przełomu lat 70. i 80. XX w. zaznaczył się silny spadek jego liczebności. Obecnie jest on gatunkiem nielicznym, a lokalnie nawet skrajnie nielicznym. 
Zając szarak Lepus europaeus jest największym spośród wszystkich dziko żyjących europejskich zajęczaków. Dorosłe osobniki mierzą od 55 do 65 cm, choć zdarzają się osobniki osiągające nawet 76 cm długości. Szarak waży przeciętnie 3,5–4 kg, przy czym najlżejsze osobniki mogą ważyć zaledwie 2,5 kg, a najcięższe aż 6,5–7 kg. 
Jego wygląd jest tak charakterystyczny, że nie sposób pomylić go z jakimkolwiek innym ssakiem występującym w Polsce. W odróżnieniu jego dwóch krajowych „kuzynów” - zająca bielaka Lepus timidus, żyjącego u nas tylko na Podlasiu i dzikiego królika Oryctolagus cuniculus, występującego u nas tylko lokalnie – szaraka rozpoznamy m. in. po czarnym wierzchu ogona. Występuje na niemalże całym obszarze Polski. Spotykany jest od wybrzeża Bałtyku (żyje np. na Półwyspie Helskim), sięgając aż po Sudety i Karpaty. W górach jest generalnie mniej liczny, niż na niżu i w pasie wyżyn, np. w Tatrach spotykany jest bardzo nielicznie i zazwyczaj tylko w ich niższych częściach, np. w Dolinie Kościeliskiej. Za to w zdecydowanie niższych Górach Stołowych, obserwowano go nawet w najwyższych partiach, podobnie jak ma to miejsce w pozostałych pasmach Sudetów. 

Biotop szaraka 

Preferowanym środowiskiem życia zająca jest krajobraz rolniczy, czyli otwarty. Optymalnym jego biotopem jest użytkowany ekstensywnie krajobraz rolniczy, z polami zajętymi uprawami jarymi i ozimymi oraz łąkami i pastwiskami. 
W Polsce najwyższe zagęszczenia szarak osiąga na ekstensywnie użytkowanych rolniczo obszarach centralnej i wschodniej części kraju. Natomiast na polach poddanych intensywnym zabiegom agrotechnicznym (m. in. wielokrotnym opryskom herbicydami i insektycydami), zwłaszcza na zachodzie Polski (Śląsk, Wielkopolska i Pomorze Zachodnie), szarak jest skrajnie nieliczny. 
Regularnie zamieszkuje ugory oraz tereny poddane rekultywacji, np. obszary piaskowni i żwirowni. Na trwałych użytkach zielonych (łąki, pastwiska), jest liczniejszy, ale ponosi tam duże straty podczas sianokosów – duża śmiertelność młodych wynika ze stosowania maszyn, które wykaszając trawę, unicestwiają wiele młodych zajęcy. 
W zdecydowanie niższych zagęszczeniach zasiedla tereny leśne, zwłaszcza gdzie występują duże powierzchnie zrębów i upraw leśnych. W różnowiekowej mozaice, typowej dla obszaru administrowanego przez Lasy Państwowe, szarak jest gatunkiem nielicznym, ale dość regularnie występującym. 
Szaraki zasiedlają też nietypowe środowiska, jak rozległe trawniki i opuszczone ogrody na przedmieściach. Niektóre z nich pojawiają się nawet w miejskich parkach i innych mało penetrowanych przez ludzi i psy terenach zielonych większych miast. Np. w Lublinie szaraki spotykane są w Parku Ludowym, a w Brzegu (między Wrocławiem a Opolem) jednego widziano w parku przyszpitalnym, niemal w centrum miasta. Podobnie jest w Zakopanem, gdzie zające zamieszkują miejskie tereny zielone, przylegające bezpośrednio do obszarów zabudowanych. Zimą w stolicy Podhala niektórzy mieszkańcy zimą regularnie dokarmiają szaraki, które chętnie z tej pomocy korzystają. W ten sposób Zakopane „dorobiło” się niewątpliwie kolejnej atrakcji turystycznej. 

Rozród 

Marcowe „harce” zajęcy są wstępem do długiego okresu rozrodu, który w Polsce może trwać nawet i 10 miesięcy. Według prof. Puc­­ka (1984), szaraki wykazują zdolność do rozrodu od grudnia do września – samice w rui notowano u nas w kraju od stycznia do sierpnia. 
Po łagodnych i krótkich zimach, na zachodzie Polski zajęcze gody rozpoczynają się już w lutym, a na północy i wschodzie Polski szaraki z reguły „aktywizują” się w marcu. Wyjątkiem były późne wiosny, po długich, mroźnych i śnieżnych zimach, po ustąpieniu których zające mogły przystępowały do godów dopiero w pierwszej połowie kwietnia. W Polsce zające szaraki mają w roku do 3–4 miotów. 
Ciąża u zajęczycy trwa 40–43 dni. Samica rodzi od jednego do pięciu młodych. Noworodki wyglądają jak miniatury osobników dorosłych – pokryte są futrem, mają otwarte oczy i – w razie potrzeby – wykazują zdolność do ruchu. Zajączki spędzają większość czasu w bezruchu, osłonięte jedynie kępą trawy lub niedużym krzewem. Matka zazwyczaj odwiedza swe potomstwo tylko jeden raz na dobę, by je nakarmić mlekiem. Młode rozwijają się szybko, ssą matkę do 4 tygodni, ale znane są przypadki, że już 2-tygodniowe zajączki przeżywały bez...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy