Dołącz do czytelników
Brak wyników

Co nowego w biologii?

7 sierpnia 2018

NR 18 (Listopad 2016)

Alkohol może zaburzać dojrzewanie

278

Wiadomo nie od dziś, że alkohol w małych dawkach może niekiedy wpływać pozytywnie na organizm człowieka, lecz w wyższych jego działanie jest zdecydowanie destrukcyjne. 

Wypijany w nadmiarze może prowadzić do szeregu chorób fizycznych, jak choćby marskość wątroby. Dodatkowo alkohol uzależnia psychicznie i taki stan nazywamy alkoholizmem. Naukowcy wciąż odkrywają nowe problemy zdrowotne, których przyczynę można przypisać nadużywaniu alkoholu. Badania najczęściej prowadzone są na szczurach laboratoryjnych o poznanym genotypie. Dzięki tak restrykcyjnemu podejściu można być bardziej pewnym obserwowanych zależności przyczynowo-skutkowych niż w przypadku badań prowadzonych np. na populacji ludzkiej. Jedną z osób prowadzących badania nad wpływem alkoholu na organizm jest prof. Joanna Śliwowska z Pracowni Neurobiologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Tematem jej badań prowadzonych we współpracy z Uniwersytetem British Columbia w Vancouver w Kanadzie jest wpływ alkoholu na dojrzewanie płciowe i układ rozrodczy. Niedawno ukazała się bardzo ciekawa praca podsumowująca część prowadzonych badań.

POLECAMY

Naukowcy zaobserwowali, że kontakt z alkoholem na bardzo wczesnym etapie rozwoju organizmu (jeszcze w łonie matki) może mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie układu rozrodczego. Badania prowadzone były na szczurach, lecz ich wyniki można odnieść także do organizmu człowieka, którego fizjologia jest bardzo podobna. Autorzy badań udowodnili, że u podstawy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy