Dołącz do czytelników
Brak wyników

Co nowego w biologii?

7 sierpnia 2018

NR 18 (Listopad 2016)

Alkohol może zaburzać dojrzewanie

192

Wiadomo nie od dziś, że alkohol w małych dawkach może niekiedy wpływać pozytywnie na organizm człowieka, lecz w wyższych jego działanie jest zdecydowanie destrukcyjne. 

Wypijany w nadmiarze może prowadzić do szeregu chorób fizycznych, jak choćby marskość wątroby. Dodatkowo alkohol uzależnia psychicznie i taki stan nazywamy alkoholizmem. Naukowcy wciąż odkrywają nowe problemy zdrowotne, których przyczynę można przypisać nadużywaniu alkoholu. Badania najczęściej prowadzone są na szczurach laboratoryjnych o poznanym genotypie. Dzięki tak restrykcyjnemu podejściu można być bardziej pewnym obserwowanych zależności przyczynowo-skutkowych niż w przypadku badań prowadzonych np. na populacji ludzkiej. Jedną z osób prowadzących badania nad wpływem alkoholu na organizm jest prof. Joanna Śliwowska z Pracowni Neurobiologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Tematem jej badań prowadzonych we współpracy z Uniwersytetem British Columbia w Vancouver w Kanadzie jest wpływ alkoholu na dojrzewanie płciowe i układ rozrodczy. Niedawno ukazała się bardzo ciekawa praca podsumowująca część prowadzonych badań.

Naukowcy zaobserwowali, że kontakt z alkoholem na bardzo wczesnym etapie rozwoju organizmu (jeszcze w łonie matki) może mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie układu rozrodczego. Badania prowadzone były na szczu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy