Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ekologia

11 marca 2022

NR 49 (Marzec 2022)

Antyklimatyczne grzyby

0 683

Jak można przeciwdziałać nowym zagrożeniom? Najlepiej wykazać się wszechstronnością i szybkością reakcji. Teoria ewolucji wskazuje bowiem na różnorodność oraz bardziej intensywne zmiany widoczne u gatunków o wysokim tempie ewolucji. To właśnie udowodniły grzyby w trakcie 1,5 mld lat swojej historii*. Jak więc wygląda grzybowe portfolio? Czy to właśnie królestwo grzybów może przyczynić się do złagodzenia drastycznych dla ludzi skutków zmian klimatycznych?

Ekstrema związane ze zmianami klimatycznymi będą utrudniały hodowlę roślin i zwierząt i stanowiły wyzwanie dla roślin bliskich wyginięciu. Niestety – to już się dzieje. Jak się przeciwstawić? Najlepiej dzięki specjalistom w zakresie mutualizmu – grzybom endofitycznym.

POLECAMY

Grzybowe CV


Liczne przesłanki wskazują na to, że to właśnie grzyby były mediatorem podczas procesu wyjścia roślin na ląd. Jako organizmy pionierskie bardzo szybko pojawiły się na lądzie, prawdopodobnie w formie porostów, które podobnie jak teraz opierają się na symbiozie grzybów z glonami. Tą fantastyczną łatwość w nawiązywaniu interakcji między innymi organizmami grzyby niewątpliwie zawdzięczają swej sieciowej budowie. Grzyby wielokomórkowe mają bowiem strukturę długich, rozgałęzionych w kształcie liter Y i T, komórek. Mimo że nie tworzą tkanek, a więc również organów, plastyczność strzępek pozwala tworzyć wyspecjalizowane części – np. owocniki. Ich skuteczność w rozmnażaniu i rozprzestrzenianiu organizmów potomnych zauważamy np. w najliczniejszym taksonie grzybów –...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy