Dołącz do czytelników
Brak wyników

Biotechnologia

30 czerwca 2022

NR 51 (Lipiec 2022)

Białkowe szczepionki na COVID-19

0 311

W 2002 r. na świecie pojawiło się zagrożenie ze strony niebezpiecznego wirusa mogącego wywołać poważną chorobę układu oddechowego (ang. severe acute respiratory syndrome, SARS). Odpowiedzialny jest za nią wirus należący do rodziny Coronaviridae nazywany SARS-CoV. SARS-CoV to wirus RNA z pojedynczą nicią o dodatniej polaryzacji – oznaczany jako ssRNA(+). Po raz pierwszy choroba ta pojawiła się w 2002 roku w prowincji Guangdong w południowych Chinach (SARS-CoV-1).

Od początku pandemii zaczęto szukać leków skutecznych w pokonaniu tej choroby. Jak również szczepionek, które pomogą naszemu układowi immunologicznemu nauczyć się rozpoznawać zagrożenie i nie dopuszczać do rozwoju choroby, a przynajmniej będą chronić przed ciężkim stanem, wymagającym hospitalizacji, i przed śmiercią. 
Szczepionki białkowe mogą być alternatywą dla osób podatnych na ostre reakcje immunologiczne czy mających problemy z układem krążenia. Niektórzy mają obawy dotyczące szczepionek opartych na technologii wektorów wirusowych czy nawet wobec szczepionek mRNA (opartych o najnowszą technologię). Chociaż szczepionki te są skuteczne (86–98%) i bezpieczne dla większości ludzi, zostały powiązane z bardzo rzadkimi, lecz potencjalnie ciężkimi skutkami ubocznymi, jak niewłaściwe krzepnięcie krwi czy zapalenie serca. 
Szczepionki białkowe są stosowane od dziesięcioleci w celu ochrony ludzi na przykład przed zapaleniem wątroby, półpaścem czy innymi infekcjami wirusowymi. Aby wywołać ochronną odpowiedź immunologiczną, szczepionka taka dostarcza białko wraz z adiuwantami, substancjami wzmacniającymi odpowiedź immunologiczną, czyli stymulującymi naszą odporność. Bezpośrednio do komórek danej osoby dostarczane jest już...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy