Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ekologia

16 maja 2022

NR 50 (Maj 2022)

Bioniczne osiedle, czyli żywe laboratorium do zamieszkania

0 236

Przebywasz w Groningen w Holandii. Znajdujesz się na terenie starej cukrowni, niegdyś tak charakterystycznej dla tego regionu. Przechodzisz obok bardzo nietypowych bloków, Twoją uwagę zwraca fakt, że są one zbudowane wyłącznie z kontenerów. Okazuje się, że jest to znany akademik, tak zwany Sugar Homes, gdzie może mieszkać blisko 250 zagranicznych studentów. Następnie mijasz małe osiedle, które wygląda jak wykonana w rzeczywistych rozmiarach makieta. Każdy dom jest idealnie dopracowany, na środku osiedla znajduje się piękny, przyjazny ogród, na dachach widać panele fotowoltaiczne. Otoczenie jest tak przyjazne, że momentalnie nachodzi Cię ochota zamieszkania w tym miejscu. Jednak okazuje się, że podczas przebywania tam, będziesz brał(a) udział w pewnym projekcie, tak zwanym żywym laboratorium (ang. living lab).

POLECAMY

Model zamkniętej pętli

„De Loskade” to projekt realizowany przez holenderską firmę Van Wijnen. Polega on na stworzeniu prototypu innowacyjnego, ekologicznego osiedla. Znajduje się ono na terenie wcześniej wspomnianej starej cukrowni od sierpnia 2019 r. Ma 46 jednostek mieszkalnych do wynajęcia na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. Celem tego projektu jest opracowanie ekologicznych rozwiązań we współpracy z mieszkańcami. Każdy z domów różni się od siebie użytymi innowacyjnymi materiałami, zastosowanymi zielonymi rozwiązaniami oraz badaniami różnorodnych problemów. Do 2030 roku zaplanowane jest osiągnięcie neutralności węglowej, natomiast do 2035 roku brak produkcji odpadów podczas budowy. Domy są zbudowane z materiałów pochodzenia biologicznego. Sam projekt określa domy jako „okrągłą konstrukcję” (ang. circular building), co wpisuje się w jedną z głównych myśli bioniki: modelu „zamkniętej pętli” (Michael Pawlyn, TEDSalon London 2010). Model ten polega na wykorzystywaniu produktów jednego procesu jako substratów do kolejnego. Prostszymi słowami: jest to ciągły obieg surowców, bez konieczności produkowania odpadów. Natomiast bionika to, z greckiego, „naśladowanie życia” (bios – życie i mimesis – naśladować). Jest to dziedzina nauki czerpiąca inspiracje ze świata natury, takie jak budowa oraz zasady działania organizmów, w celu adaptowania tych rozwiązań w inżynierii, medycynie czy informatyce. Można ją również spotkać pod innymi nazwami, jak biomimetyka, biomimikra czy inżynieria bioniczna. Związane jest z nią spektrum innych dziedzin, między innymi biofizyka, biotechnologia, biochemia, biocybernetyka czy nawet robotyka. Każdy żywy organizm to zbiór osiągnięć ewolucyjnych, a bionika wykorzystuje je w celu dostarczania jak najlepszych produktów i rozwiązań technicznych.
 

Fot. 1. Osiedle „De Loskade” (Fot. M. Tybuszewska)


W projekcie „De Loskade” surowce mogą zostać ponownie wykorzystane, przez co nie są produkowane odpady. Wnętrze jest również zaprojektowane w myśli ekologicznej. Między innymi wykorzystane zostały meble ze skóry z recyklingu oraz wykończenie podłóg neutralne pod względem emisji CO2. Mimo że teren, gdzie aktualnie znajduje się projekt, wynajmowany jest do 2030 roku, po tym czasie nie będzie konieczności burzenia osiedla. Może ono zostać przeniesione w zupełnie inne miejsce, w takim samym ułożeniu bądź innym. (Co ciekawe, w trakcie tego projektu, całkowicie wodoszczelny i wiatroszczelny dom udało się zbudować w jeden dzień!) Nie będą więc produkowane żadne odpady, a surowce będą mogły zostać ponownie wykorzystane. Jest to bardzo ważne ze względu na pogłębiający się kryzys klimatyczny. Przemysł budowlany ma ogromny wpływ na środowisko. Aktualnie odpowiada on za produkcję aż 33% światowej emisji CO2, 40% światowych odpadów oraz zużywa aż 40% dostępnych, naturalnych surowców. Z tego względu projekty takie jak „De Loskade” są tak istotne oraz konieczne. 
 

Fot. 2. Przykładowe domy bionicznego osiedla z panelami fotowoltaicznymi
(Fot. M. Tybuszewska)


Funkcjonalny ogród oraz możliwa niezależność osiedla? 

Kiedy znajdujemy się na terenie osiedla, uwagę przykuwa wspólny teren w centrum. Jest to ogród zaprojektowany z myślą o wspólnym spędzaniu czasu przez mieszkańców. Zgodnie z ideą ochrony bioróżnorodności zasadzone zostały tam różne rośliny, w tym lecznicze zioła. Stworzona została również tzw. oaza, gdzie żyje wiele owadów. Odżywiają się one bioodpadami (m.in. resztkami owoców i warzyw, fusami od kawy, herbaty). Pod ziemią znajduje się zbiornik na wodę deszczową, natomiast każdy dom jest podłączony do systemu szarej wody. Używane są również panele fotowoltaiczne. Wprowadzona została też sieć energetyczna „SmartGrid” („inteligentna sieć energetyczna”) polegająca na koordynowaniu popytu i podaży oraz na połączeniu wszystkich użytkowników sieci w celu zwiększenie efektywności jej wykorzystywania. Na razie działa ona we współpracy z VM-Constultancy , jednak w najbliższej przyszłości zostanie opracowana własna sieć „SmartGrid”. W ten sposób projekt ten ma niesamowity potencjał na stanie się osiedlem niezależnym energetycznie oraz wodnie.
 

Fot. 3. Wspólna przestrzeń na bionicznym osiedlu (Fot. M. Tybuszewska)


Klient i jego potrzeby 

Jest jeszcze jeden cel, o którym nie wspomniałam wcześniej. Mimo skupienia uwagi na ekologicznych rozwiązaniach, projekt ten przykłada również bardzo dużą uwagę do zadowolenia klientów. Łatwo zauważyć tendencję, że produkty określane jako „eco” oraz „bio” są zdecydowanie droższe od produktów niedefiniowanych w ten sposób. Jest to ważny problem, ponieważ wielu klientów, mimo chęci kupna produktu ekologicznego, nie może sobie na to pozwolić. Z tego względu podejmowane są eksperymenty mające określić wymagania mieszkalne w pr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy