Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z księgarskich półek

22 sierpnia 2018

NR 16 (Lipiec 2016)

Chrapiący ptak. Rodzinna podróż przez stulecie biologii

286

Na okres letniej kanikuły wybrałem książkę grubą i nieco romantyczną. Choć w tytule główną rolę odgrywa chrapiący ptak, podobny do naszego derkacza, to jednak zdecydowanie nie jest to książka ornitologiczna. 

To po prostu saga rodziny biologów. Tytułowy ptak to bohater jednej z opowieści ojca autora książki – Gerda Heinricha. Opowieści z serii tych, które zapadają w pamięć, a nawet potrafią kształtować całe życie. Chrapiący ptak to przedstawiciel gatunku, który uważano za wymarły, a na którego poszukiwanie kiedyś wyruszył ojciec autora książki. Ku zadowoleniu sponsorów wypraw udało się go odnaleźć, a przy okazji opisać setki nowych gatunków zwierząt. Taka była biologia przełomów XIX i XX stulecia. Poszukiwania nowych gatunków, eksploracje najdalszych zakątków lądów i oceanów Zatem lektura jest osadzona w realiach naukowego świata minionych stuleci. Mamy miłości, zdrady, oszustwa, wojny, przemoc i przyjaźń, która pomaga wiele przetrwać. Wszystko to pisane jest z perspektywy amerykańskiego naukowca prof. Berndta Heinricha. Bernd urodził się na terenie dzisiejszej Polski wgorącym roku 1940, stąd nie dziwią w książce są silne wątki polskie i niemieckie. Ale po kolei. Nim Bernd Heinrich został profesorem musiało upłynąć sporo czasu. Na głównym bohaterze ciążyło fatum ojca - Gerda; jego wybory i fascynacje. Heinrichowie trafili z Niemiec do Ameryki w 1951 roku, gdy ojciec Berndta był już dojrzałym naukowcem i uznanym przyrodnikiem – taksonomem. Wtedy, na nieszczęście dla ojca, rozpoczynał się czas współczesnej biologii opartej o eksperyment i badania laboratoryjne, gdzie dla fascynatów taksonomii pozostawało coraz mniej miejsca. Na dodatek nad rodziną ciążyły stare historie z wypraw po kresach II Rzeczpospolitej, wycieczkach do Marchii, jak i w najdalsze tropikalne zakątki globu.

Fundament książki stanowią opowieści Bernda Heinricha relacjonującego, jak kształtowały się jego stosunki z ojcem i jak wyglądała codzienność na farmie w Maine (północno-wschodni stan USA), która stała się domem dla emigrantów z Europy. Życie na farmie, bezpośredni kontakt z przyrodą, a...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy