Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z księgarskich półek

28 sierpnia 2018

NR 15 (Maj 2016)

Dwanaście srok za ogon

318

Czasami zastanawiam się, dlaczego żyjąc w otoczeniu tak pięknej przyrody, jaką mamy w Polsce, dotychczas nie powstały w niej naprawdę szerokie ruchy społeczne, domagające się nie tylko ochrony przyrody, ale po porostu podpatrujące poszczególne grupy roślin i zwierząt.

Grupy ludzi spotykające się w pubach, by przy lampce wina, kuflu piwa czy małej czarnej nie psioczyć na politykę i życie społeczne, a dyskutować o ptakach, wiewiórkach czy ćmach. Pewnie wielu Czytelników puka się w czoło i stwierdzi, że nierealne. Ale dlaczego nie? Przecież np. w Wielkiej Brytanii to powszechne zjawisko, a gorsi nie jesteśmy. Rzecz jasna przyczyn różnic w postrzeganiu otaczającej nas przyrody można wymienić dziesiątki, od geograficznych, przez pogodowe do kulturowych. Te ostatnie wydają się jednak kluczowe. Przyrodoznawstwo nie ma u nas dobrej passy pomimo świetnych tradycji posiadanych w tej materii. Dlatego wiedza o przyrodzie połączona z fascynacją pięknem otaczającego świata powinna częściej trafiać pod strzechy. Szkoła, nauczyciele czy książki naukowe są w tej kwestii nie do przecenienia. Brak jednak rzeczy zasadniczej, czyli emocji. Tutaj z pomocą przychodzi literatura. Można powiedzieć czytadła, czyli książki do pochłonięcia, chwili zadumy i odrobiny przyjemności, niekoniecznie z dużym ładunkiem edukacyjnego zacięcia, przynajmniej nie od razu. Wiadomo jednak, że ziarno rzucone może z czasem wykiełkować. Ważny jest podatny grunt.

POLECAMY

Wydawnictwo Czarne rozpoczęło wydawanie serii Menażeria, czyli spojrzenia oczami ludzi na świat, którego są jedynie częścią. Z tej właśnie serii pochodzi książka polskiego przyrodnika, pasjonata podglądania ptaków, fascynata sztuki oraz pisarza Stanisława Łubińskiego pt. Dwanaście srok za ogon. Książka wygląda jak produkt naturalny. Jest efektem rozmyślań humanisty lubiącego i obserwującego ptaki od wczesnego dzieciństwa, powracającego po różnych kolejach losu właśnie do dziecięcych lat. Z racji młodego wieku autora książki, powrót ten nie jest obciążony procesami „oczyszczania” pamięci, pozwalającymi postrzegać tylko ekstremalne, złe lub dobre fragmenty życia. Tym samym jest też miejsce na szarość dnia, chłopięce przygody, chwilową nudę i wzruszenia małymi sprawami. Z drugiej strony jest opowieść o ks. Janocie liczącemu bociany w ówczesnej Galicji (pierwszy na świecie), wizje malarskie Chełmońskiego, filmy Hitchcock...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy