Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z księgarskich półek

11 września 2018

NR 13 (Styczeń 2016)

Estetyka lasu

258

Nie było nas, był las − wielu, zwłaszcza starszych Czytelników zapewne pamięta to powiedzenie. Zadajemy sobie jednak coraz częściej pytanie – czy las będzie nadal? Pytanie nie jest bezzasadne, gdyż tempo wycinki lasów na Ziemi jest zatrważające. Dlatego próbujemy znajdować argumenty pozwalające skuteczniej chronić środowiska leśne. Dziś doskonale wiemy, że za ochroną nie muszą stać jedynie argumenty ekonomiczne czy etyczne. Coraz częściej odwołujemy się do ludzkich emocji i poczucia piękna. Las jest piękny, trzeba tylko trafić w odpowiednie miejsce i być emocjonalnie przygotowanym na estetyczne odczucia. Właśnie w tym pomoże pięknie wydana książka dwóch profesorów Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Właściwą część książki rozpoczynają teoretyczne rozważania dotyczące pojęcia piękna i estetyki jako nauki o pięknie. Następnie autorzy przedstawiają rys historyczny nauki o pięknie lasu oraz precyzują czynniki decydujące o pięknie przyrody. Dalej prezentują przykłady elementów flory i fauny oraz odwołania do komponentów krajobrazu. Te ostatnie są o tyle interesujące, że ukazują również dynamikę przemian lasów. Czy leśna droga i stojąca ambona mogą być ładne? A kapliczka lub pomnik historii? Owszem, wszystko zależy od kontekstu i jakości wykonania. Autorzy podają niezwykle interesujące przykłady na to, że obecność Homo sapiens w przestrzeni lasu może zostać odpowiednio wkomponowana w naturalny ekosystem. Rzecz jasna nie zawsze, gdyż nasz gatunek ma tendencję do obniżania swoją działalnością walorów estetycznych lasów. Wystarczy spojrzeć na olbrzymie kompleksy leśne zdewastowane przez zanieczyszczenia przemysłowe, zręby zupełne czy lokowanie na terenach leśnych tandetnych domków letniskowych w bojowych barwach. By tego uniknąć, musimy przede wszystkim edukować przyszłe pokolenia i samych siebie.

Książka jest wspaniale ilustrowana. Są to nie tylko klasyczne fotografie, ale i reprodukcje dzieł sztuki – obrazów i g...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy