Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ewolucja

23 lipca 2018

NR 21 (Maj 2017)

Formy przejściowe

465

Do słowa: forma przejściowa synonimem jest słowo: brakujące ogniwo.

Nie trudno tutaj skojarzyć, że chodzi mi o formy (zwierzęta) przejściowe (pośrednie) i wymarłe, pomiędzy poszczególnymi gromadami kręgowców i nie tylko. Takie „formy” posiadają połowę cech jednej gromady, starszej oraz połowę cech drugiej gromady, młodszej. Zwierzęta takie są trudne do zbadania, rekonstrukcji, charakteryzacji, gdyż współcześnie one nie występują a o ich istnieniu dowiadujemy się z fosyliów i skamieniałości także przewodnich.

Pierwsze wzmianki o istnieniu ­takich form pisał i zakładał o istnieniu K. Darwin („O powstawaniu gatunków”). Już po ukazaniu się teorii Darwina w Bawarii (Niemcy) został odkryty i opisany słynny okaz Archeopteryxa lithographica (praptak). Został on odkryty w kopalni jurajskiej łupków litograficznych koło Solnhofen (Bawaria) w roku 1861. Był on wielkości dużego gołębia lub małej kury, miał wydłużony pyszczek zaopatrzony w zęby (cecha gadzia), kończyny przednie o 3 długich i ostro zakończonych palcach, długi ogon złożony z wielu kręgów (cecha gadzia). Do cech ptasich należy m.in. to że częściowo był pokryty piórami a częściowo łuskami, prawdopodobnie nie fruwał tylko podskakiwał. Do końca lat 80 XX w znaleziono w sumie 6 okazów tego praptaka. Z ptaków kredowych znamy takie okazy jak: Hesperornis i Ichthyornis.

Cynognatem albo Cynognathusem określa się formę przejściową pomiędzy gadami a ssakami. Dokładniej mówiąc jest to gad ssakokształtny z rzędu terapsydów a podrzędu cynodontów. U niego po raz pierwszy pojawiła się heterodoncja (zróżnicowane zęby). Posiadał on: siekacze, kły i trzo...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy