Dołącz do czytelników
Brak wyników

WYWIAD NUMERU

25 lipca 2018

NR 20 (Marzec 2017)

Fotołowy – rozmowa z Krzysztofem Chomiczem

0 616

W ramach współpracy z Instytutem Zoologii (Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) Pan Krzysztof Chomicz, znany fotografik przyrody, przybliża naszym pracownikom i studentom sztukę fotografii. Wskazówki te uznaliśmy  za tak cenne, że poprosiliśmy o udzielenie wywiadu dla Biologii w Szkole.

Dziękuję serdecznie, że zechciałeś się spotkać i poświęcić swój czas. Pierwsze pytanie często zadawane wybitnym fotografikom przyrody przychodzi samo do głowy: kiedy zaczęły się Twoje zainteresowania fotograficzne i przyrodnicze? Czy były rozłączne? Na przykład najpierw fascynacja przyrodą, a później jej fotografowanie? Czy na powstanie i rozwój pasji przyrodniczych miał wpływ ktoś z rodziny albo nauczyciele?

POLECAMY

Fotografia zawsze mi towarzyszyła, najpierw amatorska, np. w ramach kółka fotograficznego w liceum, później zawodowo zajmowałem się filmowaniem. Jednak dopiero aparat fotograficzny otrzymany od syna oraz zmiana miejsca zamieszkania z Wielkopolski na piękną wyspę Uznam rozbudziły we mnie ponownie dawne zainteresowanie. Poznawanie wodnych uroków Świnoujścia w pełni otworzyło oko fotograficzne. Przypadkowe spotkanie z ornitologiem Tomaszem Smoleńskim zwróciło moją uwagę na świat ptaków. Skupisko bielika podsyciło zainteresowanie do poszukiwania prawdziwych „fotołowów”. Szczególna ekspresja tych ptaków pozwoliła całkowicie ukierunkować obiektyw na przyrodę.

Pasja zdecydowanie odgrywa w życiu artystów ważną rolę. Czego jeszcze trzeba, aby osiągnąć sukces w fotografii przyrodniczej?

Myślę, że wiedzy podpartej twardą obserwacją przyrody. Natomiast w przypadku zdjęć tych jedynych, niepowtarzalnych najważniejsze jest szczęście. Szczęściu trzeba pomagać, na przykład wstając o odpowiedniej porze, by być we właściwym miejscu o właściwej godzinie. Trzeba też czegoś najdroższego, czyli czasu!

Po Twojej spektakularnej akcji z ratowaniem orła bielika w Zalewie Szczecińskim miały miejsce liczne doniesienia w mediach w Polsce i na świecie – stałeś się legendą i bohaterem. Jak myślisz, czy to pomogło Ci także dotrzeć z misją ratowania przyrody do młodych ludzi i zaszczepić im zainteresowanie przyrodą?

Myślę, że tak. Ta medialna część akcji, później uwieczniona w reportażach, to była już trzecia próba ratowania orła w tym dniu. Poprzednie były podejmowane przez służby straży pożarnej, niestety bez powodzenia.

Postanowiłem spróbować ostatni raz, szukałem przez internet chętnych do akcji. Do pomocy zgłosili się 17–23-letni młodzieńcy, przynosząc swój sprzęt ratunkowy. Ta akcja nie skończyłaby się powodzeniem, gdyby nie osoby, które asekurowały mnie w bagnie podczas ratowania bielika, za co jestem im bardzo wdzięczny. Część akcji można zobaczyć na YouTube w filmiku „Na ratunek orłu”.

Krzysztof Chomicz

Urodzony Wielkopolanin. Ukończył studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu na kierunku Hodowla Koni i Jeździectwo. Człowiek o wielu pasjach. Oprócz latania na odrzutowcach hodował konie huculskie w stadninie „Chomiczówka”, odnosząc sukcesy na wielu zawodach i wystawach o randze krajowej i międzynarodowej. Od dłuższego czasu zafascynowany jest fotografią przyrodniczą, czego efektem są liczne albumy i publikacje. Ostatnim większym sukcesem na tym polu jest zdobycie w roku 2014 wyróżnienia w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic Polska za fotografię „Tango orłów”. Obecnie realizuje cztery odcinki filmów przyrodniczych.
Więcej informacji o dorobku Krzysztofa Chomicza znajduje się na jego stronie internetowej: 
//fotochomicz.pl/.

Niektórzy mówią, że teraz zdjęcia może robić niemal każdy. Smartfony mają coraz większe możliwości techniczne. Praktycznie stale mamy je przy sobie. Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Zanim dostałem lustrzankę, pstrykałem zdjęcia smartfonem i kilka z nich znalazło się nawet w pierwszym albumie. To chyba jest najprostsza odpowiedź na to pytanie.

Jak oceniasz najnowsze trendy w fotografii przyrodniczej? Niektórzy wręcz mówią o prymacie sprzętu nad fotografikiem. Czy na ciężką pracę i piękno stale jest miejsce i zapotrzebowanie?

przęt staje się bardziej przystępny cenowo i coraz lepszy. Tak zwana postprodukcja pozwala już na eliminację błędów i staje się narzędziem pomocnym fotografowi. Z całą pewnością to podejście będzie się nadal rozwijało. A trendy w samym sprzęcie? Spójrzmy na badania kosmosu, tam dopiero widzimy, do czego jest zdolny aparat fotograficzny i jakie ma możliwości. Także w fotografii przyrodniczej wszystko zależy od tema...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy

    Komentarze (0)

    Napisz własny komentarz