Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z księgarskich półek

8 sierpnia 2018

NR 18 (Listopad 2016)

Historia pszczół

322

O kryzysie zapylania, a tak naprawdę o zagrożeniach dla pszczół ostatnimi laty jest coraz głośniej. Co rusz słychać o kolejnych akcjach ratowania pszczół, promocji miodu czy właśnie wartościach, jakich nam te owady dostarczają. 

Pszczoły są głównymi owadami zapylającymi. Bez naturalnego procesu zapylania około jedna trzecia roślin uprawnych musiałaby być zapylana w inny sposób. Populacja owadów zapylających maleje, ale na całym świecie rośnie liczba upraw roślin zależnych od zapylaczy. Szacunki ekonomistów wskazują, że roczna wartość zapylania na świecie sięga 265 miliardów euro, a w samej Europie około 22 miliardów euro. Są to wartości olbrzymie. Co będzie z naszą cywilizacją, gdy tych owadów zabraknie? W zasadzie można napisać czarny horror czy też powieść z pogranicza fantastyki. Można też spróbować skonstruować fabułę powieści. Niespecjalnie edukacyjnej, a właśnie dzieła literackiego, które przyrodnicze wątki niejako przemyci szerszemu gronu czytelników. Maja Lunde to norweska pisarka znana wcześniej przede wszystkim jako autorka książek dla dzieci i młodzieży. Tym razem podeszła do poważniejszego tematu i wywiązała się z podjętego zadania w sposób doskonały. Książkę czyta się po prostu świetnie. Co takiego tkwi więc w tej powieści? Prześledźmy trzy wątki przedstawione w odwróconej kolejności chronologicznej.

POLECAMY


Lunde M., Historia pszczół, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016, ss. 520. ISBN: 978-83-08-06106-0

Rok 2098 – Tao, chińska robotnica, zapyla ręcznie drzewa owocowe, bojąc się o cienkie gałązki, których ułamanie może ją sporo kosztować. W świecie, w którym nie ma pszczół, każdy owoc jest na miarę złota, a każda para rąk musi wykonywać ciężką pracę. Tao podąża wzrokiem za grupą ośmiolatków, których małe rączki i zwinne ciałka pozwolą na dokładne zapylenie kwiatów, i modli się o lepszą przyszłość dla swojego trzyletniego synka.

Rok 2007 – George, hodowca pszczół z wielopokoleniową tradycją, pragnie przekazać synowi rodzinne dziedzictwo. Nie jest w stanie zrozumieć, że Tom – student, który posmakował już ży­cia poza farmą – marzy o zostaniu pisarzem. Mężczyzna z jeszcze większym zapałem oddaje się pracy, nie przejmując się zbytnio wieściami o pszczołach, które masowo opuszczają ule…

Rok 1857 – William już dawno zapomniał o wielkich planach, by zostać poważanym naukowcem. Łóżko staje się jego jedynym przyjacielem, którego nie jest w stanie opuścić. W jego głowie tli się jednak słabiutka myśl, by pokazać pierworodnemu, że nie jest bezwartościowym słabeuszem.

W apokaliptycznej wizj...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy