Dołącz do czytelników
Brak wyników

Co nowego w biologii?

16 sierpnia 2018

NR 16 (Lipiec 2016)

Myśliwi wolą zabijać drapieżniki

230

Myśliwi, broniąc racji bytu praktykowanego hobby, lubią porównywać swoją działalność do roli zwierząt drapieżnych, które regulują populacje zwierząt roślinożernych i dbają o równowagę w ekosystemach. Argumentują oni, że ich działalność jest konieczna ze względu na brak na wielu obszarach dużych drapieżników, które naturalnie ograniczałyby liczebność innych zwierząt. Teoretycznie myśliwi powinni dokonywać selekcji potencjalnych zdobyczy i odstrzeliwać jedynie osobniki chore, słabe czy stare, czyli właśnie takie, jakie w naturalnych warunkach padłyby ofiarą np. wilków czy rysi. Praktyka okazuje się jednak inna. Myśliwi polują chętniej na osobniki w pełni zdrowe, stosunkowo młode i dużych rozmiarów. Wybierając cel, często kierują się np. wielkością poroża czy rogów, która świadczy o dobrej kondycji zwierzęcia.

Badacze z Kanady postanowili sprawdzić, jaka zdobycz sprawia największą radość myśliwym. Niestety w tego typu badaniach bezpośrednie ankietowanie nie zawsze daje poprawne wyniki z powodu nieszczerych odpowiedzi. Naukowcy obeszli ten problem, badając poziom zadowolenia w sposób pośredni. Wykorzystali kilka tysięcy fotografii przedstawiających myśliwych, a znalezionych na stronach i forach o tematyce myśliwskiej. Badacze w celu zmierzenia poziomu zadowolenia myśliwych posłużyli się bardzo starą metodą polegającą na analizie wyrazu twarzy osoby na fotografii. Zakłada ona, że jeśli człowiek uśmiecha się szczerze, to zaangażowane są w tą czynność zarówno mięśnie ust, jak i oczu. Jeśli uśmiech polega jedynie na skurczu mięśni ust, uważa się go za wymuszony. Naukowcy wybrali do analiz zdjęcia, które przedstawiają samych myśliwych, a także myśliwych z różnymi rodzajami upolowanych zwierząt. Co ważne, badane były wyłącznie zdjęcia, na których osoba fotografowana patrzy się prosto w aparat, a więc wiedziała, że pozuje do zdjęcia. 

Wyniki badania okazały się bardzo ciekawe. Myśliwi częściej wyrażali szczerą radość, gdy pozowali do zdjęcia z ofiarą niż bez niej, a także gdy przedstawiona ofiara była dużych rozmiarów. Zatem, więcej ra...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy