Dołącz do czytelników
Brak wyników

Co nowego w biologii?

6 września 2018

NR 14 (Marzec 2016)

Nowe technologie w ochronie przyrody

279

Obecnie jesteśmy świadkami dynamicznego postępu cywilizacyjnego przejawiającego się zwłaszcza poprzez rozwój nowoczesnych technologii informacyjnych. 

Przywykliśmy już do latających po niebie bezzałogowych samolotów (tzw. dronów), systemów GPS w każdym telefonie i wszechobecnego dostępu do szybkiego internetu. Nic więc dziwnego, że również naukowcy, w tym ekolodzy, zaczęli wykorzystywać nowinki techniczne w swoich badaniach. Najlepiej widać to w pracach dotyczących migracji zwierząt. Początkowo ludzie mieli do dyspozycji jedynie lornetki i mogli dokonywać bezpośrednich obserwacji, podążając całymi dniami za zwierzętami, a w przypadku ptaków, odławiając je i obrączkując. Takie metody były oczywiście niesłychanie pracochłonne i mało efektywne. Następnie rozwinęła się telemetria, zwierzęta wyposażano w nadajniki radiowe, lecz miały one krótki zasięg i nadal konieczna była obecność w środowisku obserwatora z dużych rozmiarów anteną. Obecnie jednak dzięki szybko postępującej miniaturyzacji urządzeń możliwe stało się wyposażanie zwierząt w nadajniki GPS i GSM. Pozwalają one na bieżąco śledzić położenie i aktywność zwierzęcia nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie. Niektóre urządzenia mogą dodatkowo monitorować różne parametry, jak temperaturę ciała, wilgotność powietrza itp. Innym przykładem wykorzystania technologicznych nowości w ochronie przyrody i badaniach terenowych jest monitoring środowiska wykonywany za pomocą dronów. Urządzenia te coraz powszechniej wykorzystuje się do wykrywania i śledzenia np. stad dużych ssaków na sawannach afrykańskich, albo monitoringu ptasich gniazd na wysokich drzewach. Drony bez problemu mogą dotrzeć tam, gdzie ciężko dostać się badaczom, w dodatku nie płosząc obserwowanych zwierząt. 

Innym przejawem wykorzystania technik informacyjnych jest tzw. nauka obywatelska (citizen science). Opiera się ona na wykorzystaniu do zbierania danych naukowych ogółu ludzi, często amatorów i hobbystów. Powstało już wiele aplikacji służących temu celowi. Sztandarowym przykładem jest eBird. Aplikacja służąca zgłaszaniu obserwacji ptaków, która powstała w 2010 r...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy