Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z księgarskich półek

7 września 2018

NR 14 (Marzec 2016)

O rety! Przyroda

262

O wykorzystaniu komiksów w edukacji przyrodniczej, jak i o autorze poczytnych komiksów i książek dla dzieci – dr. Tomaszu Samojliku pisałem już obszerniej na łamach Biologii w Szkole. Jednak książka O rety! Przyroda jest tak niezwykła, że uzasadniony jest wykrzyknik w tytule.

Tomasz Samojlik zapewnia nam niebanalną przyrodniczą przygodę i proponuje książkę, która bawiąc, uczy, a ucząc, bawi. Przygoda w poznawaniu przyrody rozpoczyna się wiosną, ale lekturę można rozpocząć w dowolnym miejscu książki, dostosowując się do panującej za oknem pory roku. Książka bowiem składa się z 42 pięknych plansz rysunkowych o ciekawej kompozycji i dynamice. Przy pomocy pomysłowych rysunków autor objaśnia, jak toczy się życie rodzimej przyrody. Nie trzeba dalekich wypraw w tropiki, by dostrzec bogactwo przyrody, tak pojedynczych gatunków, jak i interakcji pomiędzy nimi. Widać, jak niewiarygodnie zmieniają się w ciągu roku las, łąka, jezioro, góry i miasto. Każdą rozkładówkę poprzedza krótkie wprowadzenie autora z charakterystyką danej pory roku i zjawisk przyrodniczych oraz wzmianką o zwierzaku, którego następnie musimy odnaleźć na planszy.

Czytając książkę, dzieci w wieku szkolnym poznają nazwy nieznanych im dotychczas zwierząt i ich zwyczaje, a także bogatą florę, na temat której znajdą wiele cennych ciekawostek. Jeśli ktoś jeszcze nie wie, gdzie na świat przychodzą młode wilki, jak wyglądają podziemne korytarze kreta, co robi wydra w wodzie, jak wygląda życie nietoperzy w ciemnej jaskini, czy mała sóweczka może być bardzo drapieżna, kto składa zielone jaja, które zwierzęta hibernują lub kto jest królem bagien, dowie się tego z tej książki. W komiksowej formie dymków zamieszczone są dialogi zwierząt, z których można dowiedzieć się, o czym rozmawiają, o co się kłócą i co je bawi. Oczywiście jest to pewien rodzaj antropomorfizacji, ale zdaje się, że tak najłatwiej t...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy