Dołącz do czytelników
Brak wyników

Co nowego w biologii?

7 sierpnia 2018

NR 18 (Listopad 2016)

Pająki lubią nawłoć

260

Nawłoć kanadyjska jest jednym z najgroźniejszych obcych gatunków roślin, jakie możemy spotkać w naszym kraju, ale też w całej Europie. 

Roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej, a na nasz kontynent trafiła jako roślina ozdobna, chętnie hodowana w ogrodach. Niestety okazało się, że świetnie radzi sobie w naszym klimacie i z ogrodów szybko przedostała się do środowiska naturalnego, szybko też rozprzestrzeniła na rozległych obszarach. Obecnie spotykana jest na obszarze prawie całego kraju. Niestety jak większość gatunków obcych i inwazyjnych jej ekspansja nie pozostaje bez wpływu na rodzimą florę i faunę. Nawłoć rośnie w bardzo szybkim tempie, nawet na kiepskich glebach, i tworzy zwartą pokrywę zacieniającą inne rośliny. Badania pokazują, że jej obecność zmniejsza różnorodność innych gatunków roślin, jak również zwierząt. Silny negatywny wpływ ma np. na ptaki, które na łąkach pokrytych nawłocią mają problemy ze znalezieniem pokarmu i miejsca na gniazdo. 

Niedawno jednak, ku zaskoczeniu naukowców, okazało się, że jest grupa zwierząt, która na obecności nawłoci korzysta. Są to pająki sieciowe, np. popularne krzyżaki. Badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu liczyli, ile pająków żyje na 1 m2 łąki zajętej przez nawłoć, a także na łąkach, gdzie do inwazji jeszcze nie doszło. Bada...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy