Dołącz do czytelników
Brak wyników

Laboratorium

20 września 2018

NR 29 (Wrzesień 2018)

Parietyna dodatek – doskonalsza metoda pozyskiwania

0 191

Z   informacji jakie dotarły do mnie od Czytelników wynika, że opublikowany w poprzednim numerze „Biologii w Szkole” artykuł traktujący o dwóch naturalnie występujących substancjach o właściwościach fluorescencyjnych (berberynie i parietynie) spotkał się z dużym zainteresowaniem [1]. Między innymi dlatego chciałbym dodatkowo przedstawić Czytelnikom inną od opisanej wcześniej – lepszą pod wieloma względami – metodę izolacji parietyny z materiału biologicznego. Jest ona w dalszym ciągu na tyle nieskomplikowana, by możliwe było jej zastosowanie w amatorskim, szkolnym lub uczelnianym laboratorium.

Obiekt zainteresowania

Tym Czytelnikom, którzy nie mieli okazji zapoznać się ze wspomnianym wcześniej artykułem wyjawię, że parietyna C16H12O5 jest pochodną antrachinonu, a jej strukturę opisuje rys. 1. Poza funkcjami biologicznymi może ona pełnić rolę wskaźnika kwasowo-zasadowego o właściwościach fluorescencyjnych.

Rys. 1. Wzór strukturalny parietyny

Związek ten wytwarzany jest m.in. przez wiele porostów Lichenes. Jednym z nich jest pospolity w Polsce złotorost ścienny Xanthoria parietina bytujący na korze drzew, skałach, czy nawet elementach betonowych. Jego plecha posiada barwę od żółtej do pomarańczowej (fot. 1.).
Przypomnę też, że do doświadczeń wystarczy niewielki fragment plechy o powierzchni np. 1cm2. Nie należy więc niszczyć całych porostów, ponieważ wzrost tych organizmów jest dosyć powolny.
Najprostszą metodą pozyskania parietyny jest ekstrakcja z plechy porostu poprzez ucieranie z alkoholem etylowym C2H5OH, a następnie odsączenie. Przesącz zawiera wtedy wystarczające do doświadczeń ilości interesującej nas substancji, ale może być przy tym zanieczyszczony wielom...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy