Dołącz do czytelników
Brak wyników

Co nowego w biologii?

23 sierpnia 2018

NR 15 (Maj 2016)

Przyroda w muzyce popularnej

239

Ostatnimi laty intensywnie rozwija się gałąź ekologii badająca usługi ekosystemowe (ecosystem services), czyli łącząca środowisko naturalne z ekonomią.

Pojęcie usług ekosystemowych mówi nam, ile warte w jednostkach monetarnych są składniki przyrody, które wpływają na gospodarkę człowieka. Czasami jest to sama obecność danych struktur (mogą to być zarówno organizmy żywe, jak i elementy przyrody nieożywionej), a czasami wykonywana przez nie praca. Najlepszym przykładem szacowania wartości przyrody dla gospodarki jest wycena pracy wykonywanej przez owady zapylające, głównie pszczoły. Jak pokazują badania, owady te przynoszą światu zysk 265 miliardów euro rocznie! Gdyby nie one, nie mielibyśmy do naszej dyspozycji nie tylko miodu czy wosku pszczelego, ale również wielu owoców i warzyw. Innym ciekawym przykładem szacowania wartości organizmów żywych jest wycena drzew w mieście. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazały, że obecność drzew przed domem znacznie podnosi wartość nieruchomości, średnio jest to nawet 1%, więc każde drzewo warte jest kilka tysięcy dolarów.
Badania z dziedziny usług ekosystemowych często pokazują też dużo dalej idące interpretacje wartości przyrody dla gospodarki. Z badań opublikowanych niedawno w czasopiśmie Ecosystem Services możemy dowiedzieć się, jaki przychód generuje inspiracja elementami środowiska natur...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy