Dołącz do czytelników
Brak wyników

Co nowego w biologii?

23 sierpnia 2018

NR 15 (Maj 2016)

Śmiech przed sekcją

0 162

Sekcje zwłok zwierząt mają bardzo dużą wartość dydaktyczną. Jak pokazują badania, nawet najnowsze modele trójwymiarowe czy profesjonalne filmy wideo nie są w stanie przekazać tyle samo wiedzy uczniom lub studentom co przeprowadzana na żywo sekcja martwego prawdziwego organizmu. 

Z tego powodu na wielu kierunkach studiów związanych z medycyną, weterynarią i biologią praktykowane jest wykonywanie sekcji zwłok ludzi bądź innych gatunków zwierząt. Niestety część studentów wykazuje negatywne odczucia względem tej metody dydaktycznej. Sprzeciw wynika najczęściej z przyczyn etycznych lub obrzydzenia warunkowanego wrodzoną wrażliwością danej osoby. Odczucia te wywołują u studentów stres, a w konsekwencji przyczyniają się do trudności w skupieniu się na celu sekcji i nauce. Wcześniejsze badania wykazały, że uczniowie będący w stanie zaniepokojenia podczas zajęć mają znacznie gorsze wyniki w nauce. Receptę na ten stan rzeczy spróbowała znaleźć trójka niemieckich naukowców, których wyniki badań ukazały się w czasopiśmie International Journal of Environmental and Science Education.

Autorzy badań postawili hipotezę, że oglądanie śmiesznych materiałów wideo przed sekcją zwierzęcia będzie działało relaksująco na studentów i spowoduje zmianę ich nastawienia na bardziej pozytywne. Badanie przeprowadzone było na studentach biologii nauczycielskiej i objęto nim 114 osób. Studenci uniwersytetu odbywali normalne zajęcia, podczas których w planie było wykonanie sekcji ciała pstrąga. Naukowcy na początku zajęć przeprowadzili ankiety na temat odczuwanych przez studentów emocji (zaniepokojenia...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy