Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ekosystem

30 stycznia 2019

NR 31 (Styczeń 2019)

Tropikalne lodowce – znikające lodowe wyspy

0 998

Gdzie znajdują się lodowce? Każdy przecież wie, że tam, gdzie jest najzimniej, czyli w Arktyce, Antarktyce, Alpach czy Himalajach. A co z miejscami, gdzie jest najcieplej? W okolicach równika jest kilka lodowców, niestety słabo poznanych, a szybko topniejących. Stanowią one unikalne zimne wyspy w gorącym klimacie. Takie cuda natury możemy zobaczyć w Afryce, Ameryce Południowej, a nawet w Oceanii. Dopiero w ostatnich latach zaczęliśmy poznawać te zimne miejsca w tropikalnych krainach. Czy zdążymy je zbadać, zanim stopnieją? Niektóre prawdopodobnie zginą z map w ciągu pięciu lat.

Większość ludzi, kiedy słyszy o lodowcach, zwykle wyobraża sobie wielkie lodowce szelfowe kończą­ce się klifami w mo­rzach. Fakt, to zdecydowanie je najczęściej widzimy w regionach polarnych. Dla mnie osobiście, te najciekawsze i najbardziej egzotyczne znajdują się w okolicach równika. Spotkamy je zwykle powyżej 4500 m n.p.m., gdzie zlokalizowane są na szczytach gór lub też przy wierzchołkach wysokich wulkanów. Bo właściwie gdzie indziej? Im wyżej, tym lepiej. Wraz ze wzrostem wysokości terenu nad poziom morza temperatura spada, tym samym lodowiec nie umiera (nie topnieje) tak szybko. O lodowcach tropikalnych mieszkańcy Europy usłyszeli już w 1623 roku. Holenderski odkrywca i żeglarz Jan Carstenszoon jako pierwszy zobaczył lodowce na szczycie Puncak Jaya w dzisiejszej Nowej Gwinei podczas pogodnego dnia. Niestety po powrocie z wyprawy kpiono z podróżnika, nie dowierzając jego obserwacjom. Nikt nie przypuszczał, że w najcieplejszych miejscach na Ziemi są lodowce. Dziś Puncak Jaya nazywa się Piramidą Carstensza (na cześć europejskiego odkrywcy). 
W Afryce możemy zobaczyć lodowce w Tanzanii na szczycie Kilimandżaro i w Ugandzie na szczycie Mount Stanley. Niestety ich historia dobiega powoli końca. Te zlokalizowane na Kilimandżaro znikn...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy