Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ekosystem

18 lipca 2018

NR 22 (Lipiec 2017)

Ptaki morskie – kluczowy element ekosystemów polarnych

0 1565

Regiony polarne charakteryzują się surowym klimatem związanym z niskimi temperaturami, pokrywą śniegu przez znaczną część roku, a także krótkim okresem lata. Jednak pomimo tych, jakby mogło się wydawać niesprzyjających warunków, istnieją pewne lądowe oazy z wysoką różnorodnością i biomasą roślin, a także wysoką liczebnością fauny lądowej. Poza lodowcami oraz pasmami górskimi ze szczytami pokrytymi śniegiem w Arktyce, na zboczach górskich oraz wzdłuż wybrzeży możemy zobaczyć pasy bujnych, zielonych mszarników. Skąd te pasy intensywnej zieleni? Z odpowiedzią nadlatują ptaki, które zapewniają intensywny puls składników odżywczych do ekosystemów lądowych w trakcie krótkiego lata polarnego. Jak to działa? Przeczytajcie.
 

Ptaki morskie są najbardziej licznymi przedstawicielami awifauny na świecie. W ekosystemach polarnych dominują pod względem liczebności kręgowców. Ptaki te, w ekosystemach polarnych pełnią bardzo ważną funkcję, są bio-wektorem składników odżywczych między bogatymi w te składniki ekosystemami morskimi, a ubogimi ekosystemami lądowymi. Podczas dnia polarnego, ze względu na stałą dostawę światła, produkcja pierwotna w morzach zlokalizowanych w Arktyce i Antarktyce jest bardzo wysoka. Masowe zakwity fitoplanktonu są doskonałą bazą pokarmową dla m.in. skorupiaków, a także innych bezkręgowców planktonowych. Te z kolei mogą być pokarmem dla ryb zamieszkujących polarne fiordy i zatoki. Zarówno skorupiaki jak i ryby są pokarmem dla ptaków morskich, które żywią się w morzu i pozostawiają duże ilości guana w koloniach zlokalizowanych na lądzie – tym samym dostarczając składniki odżywcze do tych ekosystemów. Ale sprawa nie jest prosta. Dieta ptaków, a także lokalizacja kolonii może mieć różny wpływ na ekosystem. Dodatkowo, efekt nawożenia różni się między Arktyką i Antarktyką.

POLECAMY

Mały alczyk wielka sprawa

Alczyki Alle alle  (Linnaeus, 1758) to najbardziej liczny ptak w Arktyce, szacuje się, że jest ich ponad 35 milionów par. Te wielkości dużej pięści przedstawiciele Alk, zimę spędzają na morzu, z kolei latem wracają do swoich stałych miejsc gniazdowania na lądzie rozpoczynaj...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy