Dołącz do czytelników
Brak wyników

Co nowego w biologii?

23 lipca 2018

NR 21 (Maj 2017)

Ogrodnicy na ratunek pszczołom

267

Ostatnimi laty na całym świecie stał się dostrzegalny problem w spadku liczebności owadów zapylających i już teraz określa się go często mianem kryzysu zapylaczy.

Problem jest na tyle poważny, że większość roślin wykorzystywanych gospodarczo przez człowieka, czy to jako pokarm, czy też surowiec lub ozdoba wymaga do rozmnażania właśnie zapylania przez zwierzęta. Zapylaczami odgrywającymi największą rolę w naszym klimacie są pszczoły, trzmiele, bzygi i motyle. Niestety owady te są wrażliwe na zmiany w środowisku naturalnym, zwłaszcza jego chemizację i z roku na rok ich liczebność spada. Prowadzone szeroko zakrojone akcje edukacyjne, poparte badaniami naukowymi zaczynają powoli przynosić pewne korzyści. Rolnicy unikają prowadzenia oprysków w czasie największej aktywności zapylaczy, a ludzie stawiają w przydomowych ogrodach coraz popularniejsze domki dla owadów. Jak się okazuje pomóc tym pożytecznym bezkręgowcom można także siejąc i sadząc odpowiednie gatunki kwiatów w naszych ogrodach. Zresztą część odmian jest nawet polecana przez producentów jako „przyjazna dla zapylaczy”. 

Brytyjscy naukowcy postanowili sprawdzić czy to jednak nie jest tylko chwyt marketingowy i czy rzeczywiście sprzedawane kwiaty są chętnie odwiedzane przez owady. W tym celu przeprowadzili badania w centrach ogrodniczych w Wielkiej Brytanii gdzie liczyli owady odwiedzające sprzedawane kwiaty. Jako próbę kontrolną stawiali także na ekspozycji bardzo lubianą przez zapylacze lebiodkę pospolitą...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy