Dołącz do czytelników
Brak wyników

Co nowego w biologii?

19 września 2018

NR 11 (Wrzesień 2015)

Wpływ alkoholu i złej diety na płód

0 541

Naukowcy już dawno udowodnili, że każde dziecko rodzi się inne, a duży wpływ na to, jakie jest i będzie w przyszłości, ma zachowanie matki w trakcie ciąży. Dzieje się tak za sprawą reakcji fizjologicznych skutkujących m.in. zmianami w DNA. Najczęściej polegają one na zmianach epigenetycznych wywoływanych jego metylacją. 

W konsekwencji rodzące się dziecko może już na starcie być obarczone różnymi genetycznymi nieprawidłowościami zwiększającymi ryzyko pewnych chorób w starszym wieku. Naukowcy z Pracowni Neurobiologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opublikowali syntezę dotychczas przeprowadzonych na świecie badań na temat wpływu, jaki wywiera na przyszłość dziecka spożywanie przez matkę w czasie ciąży alkoholu lub zła dieta. Neurobiolodzy skoncentrowali się na wpływie tych czynników na oś podwzgórze – przysadka mózgowa – gonady (PPG). Pełni ona bardzo ważne funkcje, m.in. regulując metabolizm organizmu oraz rozwój cech płciowych. 

POLECAMY

Badania pokazują, że picie przez matkę alkoholu w czasie ciąży może prowadzić do tzw. płodowego zespołu alkoholowego, który objawia się licznymi deformacjami ciała, jak i opóźnieniem umysłowym. Jednak nawet jeśli dziecko urodzi się zdrowe, może mieć problemy w przyszłości. Badaczki odkryły, że córki matek, które nadużywały alkoholu w trakcie ciąży, miały zmniejszoną płodność i zaburzenia miesiączkowania. Także synowie wykazywali mniejszą płodność związaną z niższą liczbą plemników. Badania na zwierzętach pokazały, że alkohol dostający się do płodu powoduje duże wahania w poziomach hormonów związanych z procesem dojrzewania, co w konsekwencji prowadzi do licznych nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organów rozrodczych. 

Również nieprawidłowa masa ciała ma niekorzystny wpływ na rozwijający się płód. Otyłe matki mają znacznie większe ryzyko poronienia lub innych komplikacji...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy