Dołącz do czytelników
Brak wyników

Co nowego w biologii?

13 września 2018

NR 12 (Listopad 2015)

Zagrożenie lepiej znać bliżej

267

Badania z pogranicza dydaktyki, psychologii i ewolucjonizmu wskazują, że ludzie łatwiej przyswajają informacje, które mogą być istotne dla przeżycia. Zbadano kiedyś na przykład, że studenci więcej zapamiętywali na zajęciach z botaniki na temat roślin, które są trujące, a także na temat tych, które miały czarne bądź czerwone owoce. Słuchacze na temat omawianych gatunków zapamiętywali więcej informacji na temat ich toksyczności niż np. ich nazwy czy zasięg geograficzny. Podobne badania przeprowadzili niedawno słowaccy dydaktycy biologii na temat zwierząt. 

Wybrali oni 16 gatunków zwierząt egzotycznych, z których połowa była groźna dla życia człowieka (np. z powodu jadowitości), a połowa całkowicie niegroźna. Następnie przeprowadzili lekcje na temat tych zwierząt z nastolatkami z kilku szkół. Dzieciom pokazywane były zdjęcia zwierząt i do każdego gatunku opowiadana była informacja o tym, czy są groźne dla człowieka, czy też nie. Zwierzęta należały do mało popularnych egzotycznych gatunków, aby dzieci z dużym prawdopodobieństwem widziały je po raz pierwszy. Naukowcy przy omawianiu części gatunków umyślnie wprowadzali dzieci w błąd – o gatunkach łagodnych mówili, że są groźne, a o niektórych groźnych, że są łagodne. Na koniec badań wszystkie dzieci rozwiązywały test, aby określić, jakie informacje z lekcji zapamiętały. Ten sam test powtórzony był także po tygodniu.

Wyniki okazały się być zgodne z wcześniejszą wiedzą na ten temat. Dzieci zapamiętały więcej informacji na temat gatunków groźnych niż na temat nieszkodliwych. Co więcej, trudniej było oszukać dzieci, mówiąc, że dany gatunek jest nieszkodliwy niż że jest groźny. Prawdopodobnie związane...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy