Dołącz do czytelników
Brak wyników

Co nowego w biologii? , Otwarty dostęp

11 lipca 2018

NR 24 (Listopad 2017)

Efekt Harrego Pottera

0 532

...naukowcy zajmujący się zagadnieniem handlu ptakami zaobserwowali drastyczny wzrost popularności sów po ukazaniu się książek o małym czarodzieju. Do czasu ich wydania ptaki te były raczej mało popularne i rzadko spotykane w sklepach.

Seria książek o czarodzieju – Harrym Potterze wzbudziła entuzjazm dzieci i młodzieży na całym świecie. Świadczy o tym najlepiej fakt sprzedaży prawie 500 milionów kopii oraz nakręcenie bardzo dochodowych filmów. Choć seria wydawana była w latach 1997–2007, to z pewnym poślizgiem czasowym naukowcy zaczynają poznawać jej wpływ na otaczający świat. Ukazały się już publikacje pokazujące np. znaczny wzrost średniej liczby stron w książkach dla dzieci, który wyniósł aż 115 stron między rokiem 2016 a 2006. Inne badania pokazują, że książki J.K. Rowling zmieniły zachowania czytelnicze dzieci; z jednej strony powodując wzrost czytelnictwa, a z drugiej powodując sięganie przez dzieci po grubsze i trudniejsze pozycje.

POLECAMY

Jak pokazują ostatnie badania przeprowadzone w Indonezji efekt Harrego Pottera może być widoczny nawet w przyrodzie, niestety w negatywny sposób. Otóż na Jawie i Bali bardzo popularne jest trzymanie ptaków jako zwierząt domowych. Obliguje do tego nawet popularne powiedzenie mówiące, że mężczyzna musi mieć dom, żonę, konia, sztylet i ptaka. Ptaki w domu świadczą o wysokim statusie gospodarza, a także nierzadko ich hodowla jest traktowana hobbystycznie. Jaka jest skala tego zjawiska? Najlepiej obrazuje to fakt, że prawie w każdym mieście istnieje przynajmniej jeden sklep z ptakami, a w st...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy