Dołącz do czytelników
Brak wyników

Mikrobiologia

15 stycznia 2021

NR 42 (Styczeń 2021)

Grzyby endofityczne – hakerami roślin

0 1018

W przyrodzie możemy zaobserwować zachowania organizmów żywych, które zbliżone są do działań hakerów w sieci internetowej. Pojęcie „hakerzy” utożsamiane jest z cyberprzestępcami łamiącymi zabezpieczenia naszych komputerów, smartfonów, tabletów, a nawet całych sieci. Hakerzy wymyślają i wykorzystują w swojej działalności różne techniki, najbardziej znane są nam tzw. wirusy (Hargrave 2012). Grzyby endofityczne (z gr. endon – wewnątrz – i phyton – roślina) to organizmy żyjące we wnętrzu prawie każdej rośliny (Petrini 1986). Co prawda nie mają kapeluszy, ale to jest ich zaleta. Są mikroorganizmami i mogą włamywać się i kolonizować tkanki roślinne bez widocznych objawów. Działają w sposób początkowo niewidoczny, utajony jak hakerzy cyfrowi.

Odkrycie endofitów grzybowych 

Intensywne badania nad endofitami grzybowymi roślin, szczególnie traw, rozpoczęły się na przełomie lat 80. i 90. XX w. W roku 1943 w Stanach Zjednoczonych pojawia się nowa odmiana kostrzewy trzcinowej (Festuca arundinacea) o nazwie Kentucky 31 (Sikkonen 2000). Był to ekotyp kostrzewy znaleziony na pastwiskach Appalachów. Okazało się, że była to niezwykle tolerancyjna trawa na zmienne warunki środowiska, szybko się do niego przystosowująca, łatwa w hodowli oraz dająca wysokie plony. W krótkim czasie zdominowała inne odmiany tego gatunku. Niestety, rolnicy zauważyli dziwne zachowania wśród zwierząt, które zjadały tę trawę. Bydło unikało słońca, liniało, notowano więcej poronień u zwierząt i spadła produkcja ich mleka. Mykolodzy odkryli, że przyczyną tych zaburzeń u zwierząt były endofityczne grzyby, workowce z rodzaju Epichloë występujące w obrębie tkanek niezwykle bujnej kostrzewy „Kentucky 31”.

POLECAMY

Jak wyglądają i jak się rozmnażają?

Strzępki grzybów endofitycznych przerastają nadziemne części roślin i rozmnażają się bezpłciowo, przez podziały strzępek. W hodowli in vitro ich ciało ma postać różnokolorowych strzępek nazywanych mycelium (fot. 1). Część endofitycznych grzybów wykorzystuje nasiona rośliny do transmisji wertykalnej. Zdarza się, często dopiero po wielu pokoleniach gospodarza, że niektóre z nich zaczynają się rozmnażać płciowo. W wyniku zapłodnienia krzyżowego, a potem procesu mejozy, dochodzi...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy