Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ekologia

6 sierpnia 2018

NR 19 (Styczeń 2017)

Welwiczja – przedziwna żywa skamieniałość i endemit jednocześnie

0 789

Prawdziwa nazwa to Welwitschia mirabilis Hook f., gatunek pustynnej rośliny reprezentujący monotypowy rodzaj welwiczja (Welwitschia) i rodzinę (jest to jedyny przedstawiciel współcześnie żyjący na Ziemi w Afryce Południowej na Pustyni Namib.

Roślina ta jest określana jako „żywa skamieniałość”, gdyż z naukowego punktu widzenia jest wielką zagadką w jaki sposób i dlaczego zachowała się w formie niezmienionej (budowa anatomiczna, morfologia i fizjologia) przez okresy geologiczne po dzień dzisiejszy (przez 13,5 mln lat). Znowuż endemit znaczy tyle, że można ją spotkać tylko w jednym miejscu na kuli ziemskiej i nigdzie indziej (na Pustyni Namib w Namibi i Angoli w południowo-zachodniej Afryce wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego). Welwiczja jest rośliną tkankową, naczyniową, nagonasienną należącą do rzędu gniotowe, który obejmuje trzy osobliwe rodzaje (Gnetum, Ephedra i Welwitschia) do których należy około 70 gatunków. Cechami progresywnymi zbliżającymi tę grupę do okrytonasiennych są człony naczyń i włókna w drewnie, pęki szyszek gniotowych przypominają kwiatostany okrytonasiennych (jedna z teorii powstawania kwiatu pochodzi od gniotowych). A u welwiczji występują w zarodku liścienie (podobnie jak w nasionach u dwuliściennych, okrytonasienne). 

POLECAMY

Welwiczja w większości to długi korzeń palowy – rośnie głęboko pod ziemią. Łodyga jest krótka i gruba tworzy lejkowaty zagłębiony dysk o średnicy do 1 m, z którego wyrastają dwa wstęgowate liście, osiągające 2 m. długości. Większa część łodygi znajduje się w piaskach pustyni. Układ liści naprzeciwległy, a liście mają nerwację siatkowatą. Rosną one u nasady przez całe życie rośliny, jednakże ich szczytowe części są zazwyczaj postrzępione przez wiatr, co wywołuje wrażenie, że roślina ma wiele liści. W okresie rozmnażania wokół brzegu dyskokształtnej łodygi wytwarzają się szyszki (strobile). Gametofit sil...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy